10 Ülkenin Çocukları Festival Coşkusunu Pendik’te Yaşayacak

Uluslararası Pendik Çocuk Festivali başlıyor 
Pendik Belediyesi’nin bu yıl 12.sini  düzenleyeceği 23 Nisan Uluslararası Pendik Çocuk Festivali, Arjantin’den Endonezya’ya 10 ülkeden küçük konularının katılımıyla, 19-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

 Festival kapsamında  500. yılı dolayısıyla Karagöz-Hacivat da tanıtılacak. 

  

Çocuklar, beş gün boyunca Pendik’te festival coşkusu yaşayacak. 

CIOFF (Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Konseyi)  işbirliğiyle düzenlenen festival, 19 Nisan’da Karagöz-Hacivat sergisi ve sahil alanından kortej yürüyüşü ile başlayacak, 23 Nisan’da aynı yerde final gösterileriyle sona erecek. Katılacak ülkeler ise şunlar: Romanya, Arnavutluk, KKTC, Makedonya, Arjantin, Endonezya, Azerbaycan, Moldova, Bosna Hersek ve Sırbistan.

500. yılında sergi ve oyunla Festival’de yer alacak     

Festivalin belki de en anlamlı etkinliği Karagöz ve Hacivat “Öğreten Seyirlik Perde” sergisi olacak. Hacivat ile Karagöz oynunun Osmanlı topraklarına gelişinin 500.yılı münasebetiyle düzenlenecek sergide hem yerli hem de yabancı konuklar için minik bir gösteri yapılacak. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’ndeki serginin açılış sonrası özel olarak karartılmış bölümde Hacivat Karagöz oyunu oynanacak.

Türk-Macar dostluk parkının açılışı yapılacak

23 Nisan Uluslararası Pendik Çocuk Festivali kapsamında düzenlenecek bir diğer etkinlik Macaristan Kispest Kardeş Şehir Parkı’nın açılışı olacak. Pendik Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan parkın açılış törenine Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in yanı sıra Macar yetkililer ile festival kapsamında Pendik’e gelen yabancı konuklar da katılacak. 

SEYİRLİK PERDE SERGİSİ PROGRAMI

19-30 Nisan 

Açılış: 19.03.2017 saat: 13.30

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi