Zabıta Ekipleri Pazarlarda

Zabıta Müdürlüğü, yazın başlatılan çalışmada Pendik’te kurulan 19 semt pazarı ve 1.217 pazar esnafıyla ilgili evrak güncellemesi yaptı. Çalışma sonucunda pazarcılık yapmayıp tezgahlarını kiralayan kişilerin tezgahları asıl işi pazarcılık olan kişilere devredildi.  

Vatandaşların fiyat, tazelik ve çeşitlilik anlamında vazgeçilmezlerinden olan semt pazarları, Pendik’te dönüşüm geçiriyor. Pazar esnafıyla ilgili evrak güncelleme çalışması yapan Zabıta Müdürlüğü ekipleri,  pazarcıları faal olarak vergiye ve odalara kayıtlı hale getirdi. Tezgahlarını kira geliri amacıyla kullanan kişilerin tezgahı, pazarcılık faaliyeti yapan kişilere devredildi.

Tezgah sahiplerinin asıl faaliyeti pazarcılık olan kişilere dönüştürülmesinin amaçlandığı uygulamada 143 kişi devir yapmak suretiyle pazar tezgahlarını bıraktı. Geriye kalan tezgah sahiplerine de çalışmanın tamamlanması için 2016 yılı sonuna kadar süre verildi.

Kapalı pazar yerleri yapılacak

Yönetmeliğe uygun olarak tesis edilecek kapalı pazar yerleri için de yer tespiti yapan Pendik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, altyapı çalışmasını tamamladı. Yakın zamanda birkaç noktada örnek pazar yeri kurulması hedefleniyor. Kapalı pazarlar, esnafın ve vatandaşların otoparktan mescide kadar birçok ihtiyacı düşünülerek inşa edilecek.