Son Dakika

Video | Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin “İBB Tuvalet Üzerinden Çatışma Üretiyor”

Aralık 21st, 2020 | by Samet Övüç
Video | Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin “İBB Tuvalet Üzerinden Çatışma Üretiyor”
PENDİK GÜNDEM
0
Abone Ol

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, koronavirüs tedavisi tamamlandıktan sonra kamuoyuna bir açıklama yaptı. Yayınladığı videoda koronavirüs tedavisinin tamamlandığını açıklayan Başkan Cin, tedavi gördüğü sırada İBB ile yaşanan soruna dair de düşüncelerini ifade etti.


Ne Olmuştu?
Pendik Kaynarca (Fevzi Çakmak Mahallesi) Tevfik İleri Caddesi üzerinde vatandaşların talebi doğrultusunda Pendik Belediyesi tarafından yapılan konteyner tuvalet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri tarafından kaldırılmıştı. Durumu gören Pendik Belediyesi zabıta ekipleri ile İBB ekipleri arasında gerginlik yaşandı. Tüm müdahalelere rağmen İBB ekipleri tuvaleti kaldırdı.

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Konteyneri genel anlamda ihtiyaç olduğu için istemiştik. 1993’ten beri burada oturuyoruz. Bu adamlar işe giderken, iş dönüşü kahvelere dadanıyor. Kahveci, tuvalet ihtiyacından dolayı kahvelere sokmuyor. Pendik Belediye Başkanımız burada bir konteyner tuvalet kurdu. Pendik Belediyesi kuruyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi vatandaş hizmet almasın diye kaldırıyor.” şeklinde söylemlerde bulunmuştu.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin Konuya Dair Açıklama Yayınladı
Yaptığı açıklamada Ahmet Cin; “Öncelikle böyle bir meseleden dolayı kamuoyuna açıklama yapmak zorunda kaldığım için üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum. Konu şudur; Fevzi Çakmak Mahallemiz bizim yaklaşık 40 bin nüfusu olan, insan sirkülasyonunun çok yoğun olduğu bir mahallemizdir ve toplu taşımanın merkezi konumunda olan bir bölgedir. Bu alanda her gün, neredeyse her saat binlerce insanın bir yerden bir yere gitmeye çalıştığını biliyoruz. Doğal olarak da vatandaşlarımızın insani ihtiyaçları oluyor. Özellikle kadınlarımızın ve engelli vatandaşlarımızın…
Bu alanı kullanan vatandaşlarımızdan ve esnafımızdan tuvalet ihtiyacının giderilmesi için çok yoğun talepler aldık. Biz de Pendik Belediyesi olarak bu talepleri İbb yöneticileriyle defalarca görüşmemize rağmen maalesef onlardan olumlu görüş alamadık. Bizler de bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla, İbb yetki ve sorumluluk alanında olan kaldırımı geniş bir alanda tuvalet ihtiyacını gidermiş olduk. İbb kaynaklı haberlerde iki belediye arasında çatışma olduğu şeklinde bir hava oluşturuldu. Hayır. İki belediye arasında bir çatışma yoktur. Alanda tuvalet ihtiyacı vardır. İbb bu ihtiyacı karşılamayınca Pendik Belediyesi olarak biz bu ihtiyacı karşıladık.
Büyükşehir belediyesi bu tuvaleti kaldırmak isteyince, ekiplerimiz bu müdahalelerini durdurma girişiminde bulundu. Mesele bundan ibarettir. Israrları üzerine tuvaleti kaldırma haklarını kullandılar.
Vatandaşın tuvalet ihtiyacını giderdiği tuvaleti kaldırmakla nasıl bir hizmet yaptıklarını anlamaya çalışıyoruz. İbb kendi yetki alanlarında vatandaşların ihtiyaçlarını giderdiği tuvaletleri yapmakla sorumludur. Hem yapmıyorlar hem de yaptıklarımızı kaldırıyorlar. Tuvalet üzerinden çatışma üreten bu yönetim anlayışını utanç verici buluyoruz. Bu anlayıştan İstanbul adına endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Kendilerine ısrarla hatırlatmak istiyorum. Madem kurduğumuz tuvaleti kaldırdınız o hâlde ivedilikle oraya tuvaleti kendiniz kurunuz. Tuvalet ihtiyacını bile lütfen siyasete alet etmeyiniz.
İbb’nin Pendik’te yapması gereken, yarım kalan önemli yatırımları var. Hiçbirinde bir ilerleme maalesef yok. Bir yılı aşkın, çivi çakmadığınız işler nedeniyle şehiriçinde trafik işlemiyor. Lütfen bunlarla ilgilenin.
Gelsinle ya da biz gidelim. Yapılacaklar üzerine konuşalım.
Çatışmalar üreterek nereye gizlenebilirler? İstanbul’da maalesef ‘Kral çıplak.’
İbb’ye tavsiyemizdir. Vatandaş ne polemik ne çatışma istiyor, hizmet istiyor sadece…
” ifadelerini kullandı.

Gelişmeler üzerine İBB kanadından gelecek açıklamayı merakla bekliyoruz.

Samet Övüç – Pendikli TV

Bir Cevap Yazın

error: Bu metni kopyalama yetkiniz yok! Haberi Pendikli TV\\\'den izin alarak sitenizde paylaşabilirsiniz.