Ve Pendik Mahalleleri’ne Müjde – Metro Geliyor! 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanılan Kaynarca-Tuzla ve Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hatları bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. Toplam 12 kilometre uzunluğunda olacak metro hattının 2020 yılı içerisinde tamamlanıp hizmete girmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz Mart ayında ihalesi gerçekleştirilen Kaynarca-Tuzla Metro Hattının inşasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlandı. Metronun hizmete girmesini sabırsızlıkla bekleyen bölge halkında ise bu durum büyük mutluluğa yol açtı. Kaynarca-Tuzla ve Pendik Merkez-Kaynarca Hatları olmak üzere iki ayrı güzergâhtan oluşan hat, toplam 12 kilometre uzunluğunda olacak. Hattan Çamçeşme, Fevzi Çakmak, Esenler, Kaynarca, Kavakpınar, Esenyalı, Fatih, Orhangazi ve Ahmet Yesevi Mahalleleri sakinleri daha yoğun bir şekilde faydalanabilecek.

Hat 2020 yılında tamamlanacak

Alsim Alarko ve Cengiz İnşaat ortak girişiminin üstlendiği metro hattı inşasının hazırlık çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 2 milyar Türk Lirasına mal olacak metro hattının 2020 yılı içerisinde tamamlanıp hizmete girmesi hedefleniyor. İki ayrı güzergâhtan oluşan hattın birincisi Tavşantepe Metro Hattı kuyruk tüneli sonundan başlayarak sırasıyla Kaynarca Merkez, Çamçeşme (Çamçeşme Parkı), Kavakpınar (Abdi İpekçi Caddesi), Esenyalı 1(Dörtyol mevki), Esenyalı 2 (Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi yanı) ve Tuzla Tersane İstasyonlarından geçerek Tuzla Belediyesi mevkiinde kuyruk hatları bitiminde son bulacak. Bu hattın toplam uzunluğu yaklaşık 7,9 km olacak.

Kaynarca-Pendik arasına metro hattı

Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hattı ise mevcut Marmaray ve Hızlı Tren İstasyonları olarak işletilen Pendik İstasyonu yanında teşkil edilecek Pendik Merkez İstasyonundan başlayarak Kaynarca Merkez İstasyonuna ulaşacak. Hat buradan yapımı devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı  Sistem Bağlantısı’na ait Hastane İstasyonu’na bağlanacak. Hat 4,1 km toplam uzunluğa erişecek.

Pendik’te ulaşım raylı sistemle sağlanacak

Yapımı hızla devam eden Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı ve inşasına başlanacak Kaynarca Tuzla Metro Hattı’nın tamamlanmasıyla birlikte Pendik’in iç kısımlarının toplu ulaşımı büyük ölçüde raylı sistem ile sağlanmış olacak. Hatırlanacağı üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından E-5 güzergahı boyunca yapılması planlanan Kaynarca-Tuzla metro hattı projesi Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in teklifiyle revize edilmiş ve yoğun nüfus oluşturan mahallelere yönlendirilerek yeniden projelendirilmişti. Başkan Şahin projenin gerçekleştirilmesinde söz sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

Meliha İnan (Çamçeşme Mahalle Muhtarı): Kaynarca-Tuzla Metrosunu uzun zamandır bekliyorduk. İstasyonun, Çamçeşme Parkı’na kurulacak olması ayrı sevindirici. Çünkü burası istasyonun kullanımı açısından merkezi bir bölge.İstanbul Büyükşehir ve Pendik Belediyesine sonsuz teşekkür ederiz.

Nurettin Küçükosman (Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı): Metro bizim için özlemle duyduğumuz bir yatırım. Ayrıca mahallemizin ortasından geçiyor olması sevindirici. Bizce en doğrusu da buydu.  Emeği geçen herkese mahallem adına teşekkür ederim.

İrfan Çiftçi (Kavakpınar Mahalle Muhtarı):Metronun Kavakpınardan geçmesini bir jest olarak değerlendiriyorum. Bu yatırım oldukça kalabalık nüfusa sahip mahallemde ulaşım açısından büyük nimet olacaktır. Tamamlanıp hizmete girmesini heyecanla bekliyoruz.

Sadettin Karcı (Esenyalı Mahallesi):Mahallemizde ulaşım büyük sıkıntı. Esenyalı’nın 100 bin nüfusu var. Dört yol bölgesinde hem araç hem de yaya yoğunluğu oluyordu. Kaynarca-Tuzla Metro hattının tamamlanıp hizmete girmesiyle bu sıkıntı ortadan kalkacak. Pendik Belediyesine, Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum.

Birol Okay (Kaynarca Mahalle Muhtarı): Kaynarca-Tuzla Metro hattı tüm bölge için olduğu gibi Kaynarca içinde iyi olacak. Metronun hizmete girmesiyle trafik rahatlayacak ve insanlar gitmek istedikleri yere çok daha kısa sürede gidecek. Temennimiz metronun kısa sürede bitirilerek ulaşıma entegre olması.

Muhammet Kaldırım (Çamçeşme Mahallesi sakini): Metro, mahallemizi ihya edecek büyüklükte bir yatırım. Vatandaşlarımızın kapılarının önüne metro geliyor, bu çok önemli bir gelişme. Emeği geçen başta Belediye Başkanımız Sayın Kenan Şahin olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bir an önce bitmesi temenni ediyorum.

Musa Karslıoğlu (Kaynarca Mahallesi sakini):  Mahallemizde çok ciddi bir ulaşım sıkıntısı yoktu. Kaynarca Tuzla Metro çalışması kapsamında var olan ufak ulaşım sıkıntıları da ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda Kaynarca’ya yapılacak istasyonun mahallemizin çehresini de değiştireceğini düşünüyorum. 

Hakan Demir (Kavakpınar Mahalle sakini): Belediye Başkanımızın üstün çabasıyla metro tam da istediğimiz gibi geliyor. lipogel İnsanlar artık yürüme mesafesinde metroya gidebilecek. Bu metro sayesinde ilk defa mahalleler istasyonlar olmuş olacak.

İsmail Kavak (Esenyalı Mahalle sakini): Yeni hatta istasyonların  E-5 yerine mahallelerden geçicek olması vatandaşlar açısından çok büyük avantaj. Çünkü nüfus yoğunluğu istasyonların yapılacağı yukarı bölgelerde yer alıyor. Güzergahın bahsettiğim bölgelerden geçmesini sağlayan Belediye Başkanımız Kenan Şahin’e teşekkür ederiz.

https://www.lipogelsatis.com/