Tarık Balyalı: “Pendik’te Seçim Henüz Bitmedi!”

CHP Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Tarık Balyalı ve CHP Pendik İlçe Başkanlığı 31 Mart’ta gerçekleşen seçim için Pendik İlçe Seçim Kurulu’na oyların yeniden sayılması için itirazda bulundu. Balyalı, “Aradaki fark 8 bin. Geçersiz oy sayısı 13 binin üzerinde. Çok fazla tutarsızlık var.” açıklamasını yaptı.

31 Mart Mahalli Seçimleri sonuçlarına ilişkin itiraz süreci bugün saat 15.00’te tamamlandı.
Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında 8 bin 15 oy farkı bulunan Pendik’te seçim sonuçlarına itiraz edildi.
CHP Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Tarık Balyalı ve CHP Pendik İlçe Başkanlığı saat 14.55’te Yüksek Seçim Kurulu’na geçersiz oyların tekrar sayılması için başvuru gerçekleştirdi. Balyalı’ya CHP Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri de eşlik etti.

Başvuru sonrası Balyalı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Seçim sonuçlarında tutarsızlıklar olduğunu söyleyen Balyalı, “Aradaki farktan çok daha fazla geçersiz oy kullanımı var. İncelendiğinde 13 bin geçersiz oy kullanılmış olduğunu ve tutanakların son derece gelişi güzel doldurulmuş olduğunu gördük. Tutanakların çoğunda, oyların neden geçersiz sayıldığına dair bir ibareye rastlayamadık.” ifadelerini kullandı.

“Hukuki süreci sonuna kadar kullanacağız.” ifadelerini kullanan Balyalı açıklamasının devamında şunları söyledi:
“Ortaya çıkan sonuçta, Pendik seçimine ilişkin olarak çok fazla soru işareti var. Elimizdeki tutanaklarda bunu doğrular nitelikte. Bu yüzden bugün buradayız ve Pendik’te oyların yeniden sayılması için başvuru yaptık. Pendik’te seçim henüz bitmedi.”

NE OLMUŞTU?

Pendik’te Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre CHP ve AK Parti arasında 8 bin 15 oy fark bulunurken yine AA verilerine göre 13 bin 429 geçersiz oy bulunuyor.

Balyalı, CHP’nin Pendik’te aldığı en yüksek oy miktarına ulaştı. Ayrıca Pendik; Esenyurt, Kadıköy ve Maltepe’nin ardından CHP’nin İstanbul’da en çok oy aldığı 4. ilçe oldu. Bu sonuçlara göre en fazla geçersiz oya sahip ilçelerden birinin Pendik olması da dikkat çekti.