Seyit Burhan Toprak İlkokulu’nda Aslında Durum Ne? Detaylar Bu Haberde

Son Güncelleme 14/09/2020 tarihinde yapıldı

26 Eylül tarihinde, Kandilli Rasathanesi’nin açıkladığı verilere göre 5.7’lik deprem, İstanbul’da oldukça şiddetli hissedilmişti.

Depremin ardından İstanbul Valiliği hasarlı okul tespiti yapmış ve bunun neticesinde Pendik’teki 3 okulun hasarlı olduğu açıklanmıştı. Hasarlı 2 okulda okuyan öğrenciler başka okullara sevk edilirken, Seyit Burhan Toprak İlkokulu’nda okuyan öğrenciler yan blokta eğitime devam etmeye başlamıştı.

Ne olduysa o zaman oldu

İstanbul Valiliği’nin aldığı bu karar sonrası, veliler okul önünde eyleme başlamış, aynı zamanda B blokta tespit edilen ağır hasarın, öğrencilerin taşındığı A blokta da olduğunu iddia etmişlerdi.

Peki olayın aslı ne?

İstanbul Valiliği deprem sonrası AFAD ekipleri ve yetkili merciler ile okulların hasar tespitini yapmıştır.

Tespitler sonrası hasarlı görülen okullarda okuyan öğrenciler hasarsız ve güvenli okullara sevk edilmiştir.

bkz. https://www.facebook.com/PendikliTV/photos/a.315075901980831/1318246844997060/?type=3&theater

bkz. http://www.istanbul.gov.tr/on-hasar-tespiti-yapilan-okul-ve-kurumlarimiza-iliskin-planlama-tablosu

Pendik Seyit Burhan Toprak İlkokulu’nda ise istisnai bir durum olarak, hasarlı bloktaki öğrenciler hasarsız bloğa kaydırılmıştır.

Peki 1999’da yapılan okulda diğer blok (A Blok) neden hasar görmedi?

2009 yılında İSMEP kapsamında okul binalarının güçlendirilmesi dolayısıyla söz konusu bina güçlendirilmiş ve depremde zarar görmemiştir.

bkz. http://www.pendikprojeleri.com/Proje/Detay/198/seyit-burhan-toprak-ilkokulu-

Konuya dair Seyit Burhan Toprak İlkokulu yetkilileri, okulun web sitesinden bir açıklama yayınlamış ve detayları paylaşmıştır.

bkz. http://seyitburhantoprakilkokulu.meb.k12.tr/icerikler/on-hasar-tespiti-yapilan-okulumuzun-durumu_7772462.html

Her ihtimale karşı olarak İstanbul genelinde olduğu gibi, Seyit Burhan Toprak İlkokulu’nda da tekraren incelemeler yapılmakta ve önlemler alınmaktadır.

Pendikli TV olarak biz de sürecin takipçisi olmaya devam edecek, aynı zamanda siyasi bir çıkar arayışına giren parti ve yetkililerin, bu konu üzerinden menfaat sağlamasına fırsat vermeyeceğimizi de ilan ederiz.

Pendikli TV
Pendikli’nin Medya Kanalı