PİHMED’ten “GELECEĞİMİZİ KEŞFEDELİM” Projesi

Pendik İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (PİHMED)’in Üstün Yetenekli Öğrencileri keşfetmeyi amaçlayan “GELECEĞİMİZİ KEŞFEDELİM” isimli projesinin Pendik Merkez İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda yapılan Kapanış Toplantısına İlçe Kaymakamı İlhan Ünsal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, İstanbul Kalkınma Ajansı Proje Uzmanları, Eğitmen, Öğrenci ve Veliler katıldılar.
İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pendik Rehberlik Araştırma Merkezi’nin ortak olduğu, Tüm Özel Yetenekliler Derneği (TÖYED)’in iştirakçi olarak katıldığı “Geleceğimizi Keşfedelim” isimli projenin kapanış toplantısında PİHMED Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Akbaş seçilen okullarda uygulanan projenin örnek olduğunu ve gelecek yıllarda ilçemizdeki tüm okullarda Destek Eğitim Odalarının aktif olarak açılmasını arzu ettiklerini ifade etti.
Ardından PİHMED Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Köse proje kapsamında yapılan işler ve eğitimler hakkında bilgilendirme yaptı. 334.458 bin TL bütçeli proje ile projenin uygulanacağı 5 imam hatip ortaokulunda 2819 öğrencinin gözlemlendiğini, bunlardan 95 öğrencinin yetenek testi uygulanması için Rehberlik ve Araştırma Merkezine yönlendirildiğini, şu ana kadar test yapılan 45 öğrenciden 10 tanesine Üstün Yetenekli Tanısı konularak Destek Eğitim Odalarında zenginleştirilmiş eğitim almaya başladıklarını belirten Süleyman Köse alnımızın akı ile projenin okullara teslim edildiğini ifade ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Projede Uzman Rehber olarak görev yapan Pendik Merkez İmam Hatip Ortaokulu Rehber Öğretmeni Gülbin Demir, projede görev alması konusunda arandığında heyecanlandığını ve severek kabul ettiğini, projenin uygulandığı okullardaki rehber öğretmenler ile güzel bir işbirliği yaptıklarını ve projenin başından itibaren herkesin birçok fedakarlıkta bulunduğunu, sonuç olarak odalarda eğitim alan öğrencilerin, öğrenci velilerinin, eğitim yapan öğretmenlerin memnuniyetlerini görünce bütün yorgunluklarının bittiğini söyledi.
İSTKA uzmanı Emin Şengül, son dönemlerde Kalkınma Ajansı projelerine STK’lardan başvuruların azaldığını, bu sebeple PİHMED’in projesinin başarılı bir şekilde tamamlamış olmasının önemli olduğunu, bu süreçte güzel bir işbirliği yaptıklarını söyledi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, proje kapsamında faaliyete geçen Destek Eğitim Odalarındaki materyallerin çok güzel olduğunu ve bu odalarda görev yapacak öğretmenlerin aldıkları eğitimler ile çok faydalı hizmetler yapacaklarını ifade etti. Öğrencilerimizin yeteneklerinin keşfedilerek daha da geliştirileceğini ve bu öğrencilerimizin ülkemize birçok hizmetlerde bulunacaklarını söyledi. PİHMED’in projesine fikir aşamasından itibaren her türlü desteği sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini söyleyen Yılmaz, verdiği desteklerden dolayı İSTKA’ya teşekkür etti.
İlçe Kaymakamı İlhan Ünsal ise eğitimin bir bütün olduğunu, kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların bu bütün içerisinde işbirliği içinde hareket ederek güzel sonuçlar ortaya çıkaracaklarını Geleceğimizi Keşfedelim projesinde bir kez daha görmüş olduk. Projenin hazırlanıp sonuçlandırılmasında görev yapan başta PİHMED Pendik İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Yönetim Kurulu olmak üzere, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Pendik Rehberlik Araştırma Merkezi, İSTKA İstanbul Kalkınma Ajansı yetkililerine, Destek Eğitim Odasında görev alan öğretmenlere, okul idarecilerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.