PESİAD Yönetimi Basın Toplantısı Düzenledi

Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği (PESİAD) yönetim kurulu üyeleri, yapılan faaliyetlere dair basın mensuplarına bilgi verdi. PESİAD Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Bayram’ın da katılım sağladığı basın toplatısında, mevcut projeler hakkında açıklamalarda bulunuldu.

Toplantıda PESİAD Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Bayram, Başkan Vekili Murat Açık, Yönetim Kurulu Üyeleri Şahin İpek, A. Salih Baltacı, Hüseyin Ekşi ve Genç PESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Battal basın mensuplarının sorularını cevapladı. Pendikli TV adına toplantıya Samet Övüç ve Kübra Beyazoğlu katılım sağladı.

Başkan Kadir Bayram: “Genel kurulumuzdan sonra yaptığımız basın toplantısının ardından bugün ikinci kez bir aradayız. Bir faaliyet planımız var. Bu planı zamana ve gündeme göre şekillendiriyoruz. Bu çerçevede size bilgiler vermek istiyorum.
Bildiğiniz üzere dün alınan yeni bir kararla maske ve hes kodu uygulaması kaldırıldı. Lakin bu hastalık hayatımızdan henüz çıkmadı. İnşallah en kısa sürede bu hastalığı tamamen geride bırakırız.
Dünyada dengeler değişiyor, Rusya – Ukrayna savaşı bütün dünyaya yansıyor. Ekonomik olarak da ülkemiz üzerinde etkileri görülebiliyor. İş dünyasına baktığımızda ise sanayiciler ihracatta en iyi dönemlerini yaşıyor. Pendikli sanayici, yurt dışına ihracat yaparak bu alanda önemli bir paya sahip duruma gelmiş vaziyette.
Şu anda tüketen toplumdan üreten ülkeye geçiş yapıyoruz.
PESİAD olarak biz bu süreçte sektörler kurullarımızı kurduk. İş insanları için çok önemli bir atılım bu… İlk çalıştaylarımızı yaptık, çıkan sonuçları bakanlık ve ilgili birimlere iletiyoruz. Tüm sektörlerimizi bir araya getirerek çapraz ticarete teşvik ediyoruz.”

Pendik tüm ulaşım akslarının merkezinde bir ilçe...
“Şanslı bir ilçedeyiz. Tüm ulaşım akslarının ilçemizde kesişmesi sebebiyle Pendik’te çok yoğun bir etkileşim var. Her ay bunun verilerini alıyoruz.
Pendik’te 600’ün üzerinde sanayicimiz var. Pendik’te 1074 tane ihracat yapan 95.000’in üzerinde vergi mükellefi var. Pendik’te 80.000 istihdamımız sadece PESİAD üyesi kuruluşlarda bulunuyor. Bunlar üye firmalarımızın sadece Pendik’teki istihdamı…
Üyelerimiz kendi aralarında çapraz ticaret yapıyor. Yeni üye alımlarıyla PESİAD ailemizi büyütüyoruz.”

PESİAD Kariyer Kuruldu
“Pesiad Kariyer’i kurduk. Bu projeyle iş arayan ve işvereni buluşturuyoruz. Hukuki şartları aşamadığımız için daha önce hayata geçirememiştik. Şimdi farklı bir formülle bunu aştık. Yakında lansmanımız olacak. ‘Pendik Kariyer’ çok ses getirecek.
‘Pesiad Akademi’yi kurduk. Verim almaya başladık. Kentimize de olumlu yansıyacak.
Sertifikalı eğitimler yapıyoruz. Hafta sonları 6-7 saatlik eğitim düzenliyoruz. Katılanlar çok memnun. Geçen hafta insan kaynakları ile ilgili eğitim programı düzenledik.”

Kentin Sesi Programları Ses Getiriyor
“PESİAD’ın paydaş olduğu “Kentin Sesi” isimli program serisine başladık. İlk üç bölümü tamamladık. Ay sonunda İTO Başkanı Şekip Avdagiç’i ağırlamayı planlıyoruz. Covid-19 nedeniyle bir süre ara verdiğimiz etkinliklerimize de yeniden başlıyoruz.”

Yurt İçi ve Yurt Dışı Geziler Devam Edecek
“Pandemi nedeniyle yurt dışı seyahatlerimiz iptal olmuştu. Amerika ve Senegal girişimlerimiz olmuştu ama yapamamıştık. Şimdi Mayıs ayında Fas’a bir seyahatimiz olacak. Orada sektör temsilcilerimiz kendi işleriyle ilgili tanışma ve görüşmeler yapacaklar.
Haftaya PESİAD olarak yurt içinde bir gezimiz olacak. Erzurum Palandöken’e ve Kars’ta olacağız. Üyelerimiz için zaman zaman moral ve motivasyon depolamak için bu tarz geziler yapıyoruz. Gittiğimiz yerlerde yine iş ile ilgili temaslarda bulunuyoruz.

Teknopark ile birlikte düzenleyeceğimiz “Pendikli Gençler İcat Çıkartıyor” teknoloji yarışmasıyla, 164 okul ve binlerce öğrenci ile bir araya geleceğiz. Projemiz artık geleneksel bir hâl alıyor.

Malum iftar programlarını iki senedir yapamıyoruz. Bu sene yapacağız inşallah. İlçemizdeki kurum ve kuruluşları, protokolü, müdürleri, STK’ları bir araya toplayacağız.”

Zimem Defterleri Yine Kapanacak
Önem verdiğimiz bir faaliyet olarak “Zimem Defteri” projemizi bu sene de devam ettireceğiz. Geçmiş Ramazan’larda bakkallardaki borçları kapatmıştık. Faaliyetimiz dahilinde bu Ramazan’da da yine bakkallarda veresiye defterlerindeki borçları kapatacağız inşallah.

Pendik’te Bir İlk: “Online Fuar”
“PESİAD olarak online fuar düzenlemeyle ilgili girişimimiz var. Web sitemizle entegre olarak çalışacak bu proje artık son aşamaya geldi. Tüm dünyayı bir alanda buluşturacağız. Bu büyük bir proje olacak.

Onur Kurulumuz ile zaman zaman toplanıp hasbihal ediyoruz. Önümüzdeki toplantımıza Maliye Bakan Yardımcımız da katılım sağlayacak inşallah. ‘Yılın Enleri’ programımız yeni sezonda da düzenlenecek.

85 kişi sürekli etkin bir kadromuz var. Yönetimimizle, sektörler kurullarımızla, Genç Pesiad’ımız ile etkin bir kadromuz var.

Bizim tek gayemiz bu şehre bir şeyler katabilmek, 2 tane ticaret lisesi statüsünde okul yapmayı hedefliyoruz. Yaşlı bakım evi ile ilgili bir hayalimiz var.

Bu şehrin insanıyız bu şehir için dertleniyoruz. İnşallah güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz.”

Toplantıda PESİAD yöneticileri basın mensuplarının sorularını cevapladı. Fotoğraf çekiminin ardından toplantı sona erdi.