PESİAD Şiir Dinletisine Ev Sahipliği Yaptı

Gazeteci ve aynı zamanda şair olan Metin Yazıcı’nın şiir dinletisi PESİAD konferans salonunda organize edildi. PESİAD üyeleri, davetliler ve Pendikliler’in katılım sağladığı şiir dinletisinde, Cumhuriyet Dönemi şairlerinin şiirleri okundu.

Sunumunu Pendik Gönüllü Hizmet Vakfı Mustafa Saffet Fen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Aysen Eraydın’ın yaptığı dinletide, seçkin şairlerin şiirleri okundu.


İki bölümden oluşan dinletinin ilk bölümünde Cumhuriyet Dönemi şairlerinin şiirleri yer aldı.

İlk bölümde şu şiirler okundu:
Orhan Veli Kanık  (Kitabe-i  Sengi Mezar) Ecenaz Şahin (Anlatamıyorum), (Kuyruklu Şiir) Zeynep Nazlı Tümer, (Dalga) Mert Can Yazıcı, Behçet Necatigil   (Sevgilerde)  Mert Can Yazıcı, Cahit Sıtkı Tarancı (Memleket İsterim) İlayda Nur Kılınç,  (Haydi Abbas)  Elif Gönül, Edip Cansever (Masada Masaymış Ha) Elif Gönül, Atilla İlhan  (Üçüncü Şahsın Şiiri) Kerim Altuntaş, Melih Cevdet Anday  (Güneşte)  Burhan Aygün, Can Yücel  (Şeyist ) Yunus Yazıcı, Abdurrahim Karakoç  (İsyanlı Sükut)  Mustafa Nazım,  Necip Fazıl Kısakürek (Bizim Şarkımız)  Rabia Hatun Bayram, Nazım Hikmet Ran  (Kız Çocuğu) Aysen Eraydın.

Bölümün sonunda ses sanatçısı ve bestekar Ayzer Büyüker, ilki kendi bestesi olmak üzere iki eser seslendirdi. Sözlerini Abrurrahim Karakoç’un yazdığı ‘Mihriban’ adlı eser ikinci eser olarak seslendirildi.

Birinci bölümün sonunda organizasyonu gerçekleştiren Metin Yazıcı “Cumhuriyet dönemi şairleri bağlamında şiir bilinci ve şiir kültürü” başlıklı bilgilendirici kısa bir konuşma yaptı.

Yazıcı konuşmasının içerisine Ahmet Muhip Dranas, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Özdemir Asaf, Cemal Süreya, Ümit Yaşar Oğuzcan, Ali Ulvi Elöve, Arif Nihat Asya, Hüseyin Nihal Atsız, Mehmet Akif Ersoy, Ahmet Haşim, Bekir Sıtkı Erdoğan, Orhan Seyfi Orhon, Enis Behiç Koryürek, Faruk Nafız Çamlıbel, Ahmet Kutsi Tecer, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Arif, Sabahattin Ali gibi diğer önemli şairlerin şiirlerinden de mısralara yer verdi.

Yazıcı konuşmasını; Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Köroğlu, Karacaoğlan, Erzurumlu Emrah, Dadaloğlu, Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Aşık İsmail Daimi gibi Türk halk şairlerden de birer mısra okuyarak tamamladı.

Daha sonra kürsüye davet edilen PESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Bayram yaptığı konuşmada; “Bizler bu salonda yaptığımız toplantılarda ağırlıklı olarak ekonomiden söz ediyoruz. Bu akşam bir kültür programına ev sahipliği yaptık ve bundan hep beraber büyük keyif aldık. Bundan sonra PESİAD Akademi ile bu tip kültür programlarına da her zaman açığız. Gazeteci abimiz Metin Yazıcı ve ekibine, emeği geçen herkese ve organizasyona ilgi gösteren davetlilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Programın ikinci bölümünde Metin Yazıcı’nın şiirleri yer aldı.
Bu bölümde: Sipariş / Yücel Ziko, Av Hikayesi / Elif Kırnak, Seni Sevdim / Deniz Güney Sevimsavur, Kelimeci / Kubilay Öztürk, Sen De Dene – Sen De Kok / Dilek Altunöz, İkinci Nüsha / Lale Engin, Yani Aynı / Yeliz Tabak,  Kaplumbağa / Ayşe Özcan,  İkinci Tufan/ Aysen Eraydın tarafından okundu.

Yaklaşık 1.5 saat süren program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.