Pendik’te Kahve Tadında Festival Sona Erdi

Pendik Belediyesi tarafınfan ilki düzenlenen “Anadolu Kahve Festivali” sona erdi. Festivalin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin; “500 yılı aşan bir kahve kültürümüz var. Bunu canlandırmak için bu etkinliği düzenledik. Pandemi kurallarına da uyarak bugün Anadolu Kahve Festivali’nin 1.sini gerçekleştiriyoruz.” dedi. Festival konser, etkinlik ve ücretsiz kahve tadımlarıyla son buldu.

Pendik Belediyesi, bu yıl ilkini düzenlediği Anadolu Kahve Festivali’yle Türk ve dünya kahvelerini Pendik’e getirdi. Açılış törenine Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Şirin, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, Pendik Kenti Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz ve çok sayıda kahve tutkunu katıldı. Törende konuşan Başkan Ahmet Cin: “Uzun yıllardır süren, 500 yılı aşkın bir geleneğimiz var. Kahve kültürümüz var. Bu kültürü canlandırmak ve tekrar hatırlatmak adına böyle bir festival yapma düşüncemiz oldu. Bugün de 1.sini gerçekleştirmiş olacağız. Bununla ilgili 20’yi aşkın firmamızı davet ettik, sağ olsun katılım gösterdiler. Pandemi döneminde sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Aslında bu tür faaliyetleri Pendik Belediyesi olarak uzun süredir yapıyoruz; ancak maalesef pandemiden dolayı bu tür faaliyetleri kısıtlamıştık. Gençlerimizden, vatandaşlarımızdan çok istek oldu. Yavaş yavaş tedbirli bir şekilde bu faaliyetlerimize başladık. Millet bahçemizde kontrollu şekilde konserlerimizi yapıyoruz, yoğun talep var. Bugün de yine etkinliğimizde kahvelerimizi yudumlarken ve akşam da konser süresince istirham ediyorum mutlaka maske-mesafe kuralına dikkat edelim.” dedi.
Alanda pandemi kurallarına uyularak açılan stantların yanı sıra maske ve dezenfektan noktaları da yerleştirildi.

Atölyeler, kahve tadımları, püf noktalar ve konserler
Anadolu Kahve Festivali’nde 27-28-29 Ağustos boyunca üç gün boyunca kahve tadımları, kahve yapımının incelikleri, interaktif atölyeler, söyleşiler ve konserler gerçekleşti. Birçok marka, barista ve kahve uzmanının ağırlandığı festivalde geleneksel Türk Kahvesi’nden dünya kahvelerine kadar demleme yöntemleri gösterildi.
Katılımın ücretsiz olduğu festivalde tüm kahve tiryakileri müzik eşliğinde doyumsuz bir deneyim yaşayarak stantlarda kahve yudumladı.
27 markanın katıldığı festivalde yerli kahve ustalarının yanında aynı zamanda kahve çekirdeğinin ana vatanlarından biri olan Brezilya’dan gelen baristalar da hünerlerini gösterdi.
Gün boyu süren kahve tadımlarının ardından, akşam saatlerinde düzenlenen konserlerle de eğlenceli saatler yaşandı.
İlk gün akşamı sahne alan “Kolpa”nın yanı sıra 28 ve 29 Ağustos’ta “Derya Uluğ” ve “Fatma Turgut” da sevenleriyle buluştu.

Anadolu Kahve Festivali’ne 100 bini aşkın katılımcı ilgi gösterdi.
27 marka ve kahve ustası hünerlerini gösterirken, kahvenin ana vatanı Brezilya’dan da standlar mevcuttu.
100 bini aşkın vatandaşın katıldığı festivale ilgi yoğundu.
27-28-29 Ağustos tarihleri boyunca süren festivalde, 27 marka ve kahve ustaları hünerlerini gösterdi. Kahve demleme ustaları tarafından atölyeler ve söyleşiler yapıldı. Yerli pek çok katılımcının yanı sıra kahvenin kaynağı olan Brezilya’dan da katılım oldu.
Katılımcılar gün boyu kahvelerini yudumladıktan sonra akşamları gerçekleşen konserlerde “Kolpa”, “Derya Uluğ” ve “Fatma Turgut”un şarkılarıyla coştu. Festival boyunca pandemi kurallarına dikkat edilerek alanda bulunan dezenfeksiyon noktalarından ücretsiz maske alınabildi, HES kodu sorgulaması yapıldı.