Pendik’te Deniz Dibi Temizliği ve Bilgilendirme Yapıldı

Pendik Belediyesi Arama Kurtarma (PEAK) ekipleri “Pendik Afet ve Risklerin Bilincinde” Projesi kapsamında “deniz dibi temizliği” yaptı. Denizden çok sayıda araç lastiğiyle birlikte sandalye ve elektrikli ısıtıcının çıkması görenleri şaşırttı.

Pendik Belediyesi Arama Kurtarma (PEAK) ekipleri, Avrupa Dayanışma Programı kapsamında denize daldı. Gönüllü gençlerin destek verdiği “Pendik Afet ve Risklerin Bilincinde” adlı proje için denizden çok sayıda atık çıkardı. Pendik Sahil’de düzenlenen etkinlikte PEAK dalgıçlarının denizden çıkardığı atıklar arasında ısıtıcı ve sandalyeile çok sayıda araç lastiği yer aldı. Çıkan atıklar görenleri şaşırttı.

Çıkan atıklar sergilenecek.
Belediye ekipleri denizden çıkarılan atıkları Pendik Gazipaşa Meydanı’nda sergilemeyi planlıyor. Çevre gönüllüleriyle birlikte düzenlenmesi planlanan sergiyle birlikte vatandaşların çevreye olan hassasiyetlerinin artırılması hedefleniyor.

“Suyun altında bir sürü plastik var”
PEAK dalgıçlarından Tolga Havalı: “Deniz dip temizliği yaptık. Doğayı kirletiyoruz. Suyun altında bir sürü plastik var.” dedi.Projeye destek veren ve etkinliğe katılan gönüllü gençler de denizlerin çok hızlı bir şekilde kirlendiğini, vatandaşlardan çevreye daha fazla duyarlı olmalarını istedi.