Pendik’te de Müsilajla Mücadele Başladı

Marmara Denizi’nin son dönemdeki en büyük sorunu olan müsilaj ile alakalı Pendik Belediyesi Arama Kurtarma (PEAK), İnsani Yardım Vakfı (İHH), Teknopark İstanbul ve Gedik Üniversitesi ekipleri, Pendik sahil kıyısından tonlarca atık çıkardı. Denize giren ekipler müsilaj (deniz salyası) ile 7/24 mücadele edecek.

Marmara Denizi’ndeki müsilajla (deniz salyası) mücadele kapsamındaki en büyük deniz temizliği seferberliği, İstanbul Caddebostan Sahili’nden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından bugün başlatıldı. Pendik’te de sivil toplum kuruluşlarına bağlı dalgıçlar ve PEAK dalış ekibinin katılımıyla plastik atıklar, araç lastikleri, olta takımları, ve pet şişeler denizden çıkarıldı.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin deniz kirliliğine dikkat çekerek, temizlik faaliyetlerini başlattıklarını ifade ederek “Gedik Üniversitemiz, teknoparkımız ve Tersane komutanlığımızla bir organizasyon gerçekleştirdik. Elimizden geldiğince bu gün buranın temizlenmesi için bir çalışma başlatmış olacağız. Zaten öğleden sonra da temizlik çalışması ile ilgili bakanlığımızın bir projesi başlayacak. Pendik’te de bu çalışma olacak. Tüm Marmara’da müsilajla ilgili koordineli bir çalışma olacak. Sivil toplum örgütleri burada, İHH vakfımız burda, belediyemize ait PEAK organizasyonu burada. Dolayısıyla bu gün Marmara genelinde başlatılan temizlik çalışmalarına Pendik’ten destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin su arıtma tesislerine vurgu yaptı.
Musilajın tekrar oluşmaması için arıtma tesislerinin önemine değinen Başkan Ahmet Cin, “Marmara Denizi’ni bir göl olarak düşünürsek, bunun etrafından yaklaşık 20-25 milyon vatandaşımızın yaşadığını biliyoruz. Yani arıtılmış olsa da olmasa da mecburen belli noktalarda denize su akıntısı oluyor. Bu süreçte bakanlığımızın da desteği ile arıtma tesislerinin bundan sonra biyolojik arıtma tesisine dönüşmesi ile ilgili çalışma var. Deniz salyasının oluşmasının önlenmesine yönelik bu çalışma gerekliydi. Bu tesislerin teknik donanımlarının arttırılması ve modernize edilmesi lazım. Bunlar gerçekleştiğinde inşallah bu sorundan da kurtulmuş olacağız.” diye konuştu.