Pendik’te Ahiler Şed Kuşandı

Ahilik Haftası kapsamında, kutlama programı Pendik Çarşı Camii önünde gerçekleşti.

Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (AHİSİAD) öncülüğünde, Pendik Belediyesi’nin de destek verdiği program, Mehteran gösterisi ile başladı. Protokol konuşmalarının sonrasında, Şed Kuşatma Töreni’ne geçildi.
Organizasyonda ilginç enstantaneler de vardı. Guinness rekortmeni Dünya Saç Kesme Şampiyonu Ercan Buyruk, yaklaşık iki yüz yıllık gelenekleri baz alarak, sembolik olarak AHİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çam’a sakal tıraşı yaptı.
Pendikli vatandaşların yoğun şekilde katıldığı kutlamalarda Osmanlı Macunu, Ahi Pilavı ve şerbet ikramı yapıldı.
AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam organizasyona destek veren STK’ların temsilcileri tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Öztürk, Ahilik anlayışına değinerek; “Ahilik eline, diline ve beline hakim olma esasına dayanır.” dedi.

Düzenlenen etkinlikte Pendik Kaymakamı Osman Tunç’un ardından kürsüye gelen Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Tok ise Ahilik anlayışını yaymaya yönelik her organizasyonun içinde olacağını belirtti.

Organizasyonun sonunda, Pendik’te senelerdir hizmet veren köklü isimlere, ahilik beratı ve plaket takdim edildi. Kapanış, Pendik Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu tarafından eskisehirobat.com edilen dua ile yapıldı.

image

image

image

image

image

image

image

image