Pendik Müftüsü Hüseyin Baş “Mevlid-i Nebi Haftası” Mesajı Yayınladı

Pendik Müftüsü Hüseyin Baş, dini gün ve bayramlarda mesajlar yayınlayarak Pendiklileri bilgilendiriyor.

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) dünyaya teşrifini işaret eden Mevlid Kandili için de bir mesaj yayınlayan Baş, Mevlid-i Nebi Haftası’na dikkat çekti.

İşte Pendik Müftüsü Hüseyin Baş’ın Mevlid-i Nebi Haftası’na dair mesajı:

“08 Kasım Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece, tüm kâinata rahmet olarak gönderilen Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.)’in varlık âlemini şereflendirmesinin 1448. yıl dönümünü idrak edeceğiz. Bu vesileyle doğumunun seneyi devriyesine bir kez daha erişme bahtiyarlığına eriştiğimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimize, Hz. Âdem’den başlayarak ilahi vahyi bizlere ileten bütün peygamberlerimize ve Efendimizin ashâbına, evlâd-ü iyaline, ehl-i beytine salât-ü selam ediyorum.
Hz. Peygamberin (s.a.v.)’in hayatımızın her alanında bizim için örnek olduğunu Ahzab suresinde Rabbimiz şöyle ifade etmektedir: “Gerçekten sizin için, Allah’a ve Ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için Allah’ın Rasülü’nde çok güzel bir örnek vardır.” Dolayısıyla Hz. Peygamber’i örnek almak, bir müslüman için öncelikli dini bir görev durumundadır. Toplum hayatındaki ve günlük hayatımızdaki dönüşüm ancak peygamberimizi örnek almak, onun gibi eş, onun gibi baba, onun gibi komşu, kısaca onun gibi insan olmakla mümkün olacaktır.
İşte bu örnekliği gerçekleştirmek için her sene farklı bir tema ile kutlanan “Mevlid-i Nebi Haftası”ın bu seneki teması “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmiştir. Yapılan Basın Açıklamasında Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ hocamız, Mevlid-i Nebinin Müslümanların zihin ve gönül dünyalarında çok güçlü ve köklü bir yere sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Peygamberimizin şahsında insanlığın yeniden doğuşunu ve aydınlık bir geleceği ifade etmektedir. Zira cehaletin ve zulmün esir aldığı, merhametin, erdemin, hikmetin kaybolduğu karanlık bir dönem; onun gelişi ve mücadelesiyle; ilmin, adaletin, merhametin aydınlığında asr-ı saadete dönüşmüştür. Cahiliye girdabında yolunu ve değerlerini kaybeden insanlar; onun peşinden giderek, kardeşliğin, erdemin, ahde vefanın, güzel ahlakın ve bütün iyi davranışların en güzel örnekleri olmuşlardır.”
2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası için “Peygamberimiz ve Aile” konusunu belirlediklerini belirten Başkan Erbaş, “Biliyoruz ki, Rabbimiz, bizlere aile olmayı emretmiş, vedûd ismi celilinden meveddet gibi katıksız ve karşılıksız bir sevgiyi, varlığının bir delili olarak aileye lütfetmiştir”
“Hiçbir meslek ya da hedef, aile olmaktan daha önemli kabul edilemez”
Bugün bireysel, sosyal ya da küresel boyutta yaşanan bütün sıkıntıların ya da güzelliklerin aileyle güçlü bir ilişkisinin olduğuna dikkat çekerek, “Daha iyi bir hayat için muhtaç olduğumuz temel değerler öncelikle ailede hayat bulacak, oradan topluma ve dünyaya huzur katacaktır. Yüce dinimiz İslam; ailede adaletin, ahlakın, fedakârlığın, sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç, keder, yorgunluk ve sıkıntıların paylaşılmasını istemektedir” diye konuştu.
Türkiye genelinde yapılan araştırmalara göre boşanmaların en çok görülen üç nedeni, %51 oranında, sorumsuz ve ilgisiz davranma olarak ortaya çıktığının altını çizen Başkan Erbaş, “Hangi açıdan düşünürsek düşünelim hiçbir gerekçe ya da meşgale aile olmayı ertelemeye ve aileyi ihmal etmeye, ilgisizliğe mazeret olamaz. Hiçbir meslek ya da hedef aile olmaktan, anne olmaktan daha önemli kabul edilemez. Hiçbir sorumluluk baba olma sorumluluğundan daha büyük olamaz” ifadelerini kullandı.
Ailede herhangi bir sorun ortaya çıktığında başvurulacak ilk merci akl-ı selim olmalıdır diyen Başkan Erbaş, olumsuzlukları sıradanlaştıran, mahremiyeti hiçe sayan, şiddete teşvik eden, gayri meşru ilişkileri özendiren, sadakati önemsizleştiren, sorumluluk duygusunu hiçe sayan medyadaki yayınların da aileyi tahrip ettiğini ifade ederek zaman ve teknoloji ne kadar değişirse değişsin ailede huzuru temin edecek değerlerin aynı olduğunu şu sözleriyle vurguladı:
“Zaman, mekân, teknoloji ne kadar değişirse değişsin esasında insanın aileye duyduğu ihtiyaç ve ailede huzuru temin edecek değerler aynı kıymet ve önemde varlığını devam ettirmektedir. Peygamber Efendimiz tüm aile fertlerine daima merhametle, adaletle, iyilikle, güzellikle davranmış bütün ilişkilerinde insan onuruna saygıyı esas almıştır. “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım.” hadis-i şerifi bu hakikatin ifadesidir. Bugün aileyi korumanın ve güçlendirmenin, ailede huzuru yaşamanın yolu, Peygamber efendimizin gösterdiği değerleri ailede hâkim kılmaktır”

Türkiye genelinde il ve ilçe müftülükleri bünyesinde ailelerin korunması ve güçlendirilmesi amacıyla manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmeti sunan 401 Aile ve Dini Rehberlik Bürosundan birisi de Pendik ilçemizde bulunmaktadır. Erkek ve kadın vaizlerimizin görev yaptığı büromuz, Dini Danışmanlık Hizmeti verdiği gibi, evli çiftlere yönelik “Aile Seminerleri”nin yanında 4-6 yaş Kur’an Kurslarımızda okuyan öğrenci velilerine yönelik de seminerler vermektedir.
Bu seneki Mevlid-i Nebi Açılış Programı, 8 Kasım Cuma günü saat:16.30’da Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ hocamızın teşrifleriyle, Küçükçekmece İlçesi Yahya Kemal Beyatlı Kongre ve Gösteri Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilecektir.
Haftamızın verimli geçmesi amacıyla Pendik Müftülüğü olarak, başta camilerimizdeki Kandil Programları olmak üzere halkımıza ve okullarımızdaki öğrencilere yönelik konferanslar, Sabah Namazı Buluşmaları, Cami ve Aile Buluşması, Kurum ve Esnaf Ziyaretleri ve Kitap Dağıtımı vb. etkinlikler düzenleyeceğiz.
Not: Konferansımız, Yunus Emre Kültür Merkezinde 12/11/2019 Salı günü saat:14.00’da İstanbul Müftümüz Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI hocamız tarafından verilecektir.
Bu vesileyle halkımızın ve tüm İslâm Âleminin Mevlid Kandilini ve Mevlid-i Nebi Haftasını tebrik eder, tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ederim.

Hüseyin BAŞ – PENDİK MÜFTÜSÜ”

Pendik Müftüsü Hüseyin Baş