Pendik Mehmed Zahid Kotku Kız Aihl 6. Kariyer Günleri Düzenlendi

Son Güncelleme 13/01/2022 tarihinde yapıldı

Pendik Mehmed Zahid Kotku Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine faydalı olmak adına “Kariyer Günleri” düzenledi. Bu yıl altıncısı düzenlenen etkinlikte, öğrenciler merak ettikleri meslekler hakkında detaylı bilgi sahibi oldular. Pendikli TV adına Ecem Uyucu’nun da katılım sağladığı “Kariyer Günleri” üç gün sürdü.

Okulun rehberlik servisi; öğrencileri ilgi duydukları meslekler ile tanıştırmak, onların bu meslekler hakkında bilgi edinmelerini sağlamak, motivasyon, farkındalık ve hedef belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla 10-11-12 Ocak 2022 tarihlerinde, Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi konferans salonunda “Kariyer Günleri” düzenledi.

‘’Kariyer Günleri’’nin ilk gününde öğrencilerin hedeflerini sağlıklı bir şekilde belirlemeleri, meslekleri eğitim aşaması ve çalışma koşulları bakımından daha iyi tanıyıp irdelemeleri, meslek tercihi ve kariyer planlamasında doğru adım atmaları adına, farklı meslek gruplarından uzman kişiler misafir edildi.

Öğrenciler ilk gün; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nesrin Baştuğ, Eczacı Ümmühan Korkmaz, Diş Hekimi Esma Küthan, Endüstri Mühendisi Doğan Şengül, Veteriner Hekim Elif Arıcı, Gıda Mühendisi Çağla Altuncu, Ziraat  Mühendisi Melike Davulcu’yu dinleyerek bireysel ve grup hâlinde bilgi edinme şansı elde ettiler.

Konuklar söyleşide; günümüzde birçok kişinin eğitimi boyunca iş yaşamına yönelik bireysel kariyer hedefi belirlediğini, bunlara ulaşmak için kendini geliştirmeye çalıştığını, kurumların da bünyesindeki personele yönelik kariyer planları yaptığını belirttiler ve hayal kurmanın, ne istediğini bilmenin, çalışmanın, araştırmanın ve çok yönlü olmanın önemine vurgu yaptılar.

“Kariyer Günleri”nin ikinci gününde; Hakim Ülkü Ergin, Savcı Furkan Okudan, Bilgisayar Mühendisi Özlem Demirci, Çevre Mühendisi Hacı Mustafa Pekçetin, Bankacı Bilal İlgün seminerinde öğrencilerin motivasyon, hedef belirleme ve mesleki kariyer süreçlerine değinerek mesleki ve kişisel başarının yol haritasını oluşturacak doğru yöntemleri anlattılar.

Etkinliğin son gününde ise; Pendikli TV Muhabiri Ecem Uyucu, Avukat Ahmet Yılmaz, Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden Araş. Gör. Hikmet Can Çetin, Özel Eğitim Öğretmeni Defne Yaylı, Zabıt Katibi Mehmet Fatih Efeoğlu, Polis Memuru Şeyma Çelik ve Okul Öncesi Öğretmeni Gülsüm Öncel öğrencilerin hayatlarına yön verecek meslek seçimini yapabilmelerini, bunu yaparken kendi beceri ve eğilimlerini iyi değerlendirerek seçtikleri mesleğin özelliklerini tanımalarını hedefleyen keyifli sunumlar gerçekleştirdiler.

Etkinlik kapsamında, öğrenciler konuklarla son derece samimi, keyifli ve yararlı bir deneyim yaşama imkanı buldular. Söyleşiler sonunda öğrenciler hem mesleklerle ilgili akıllarındaki sorulara cevap buldular hem de meslek yaşamının içinde olan kişilerle konuşarak örnek alabilecekleri kişileri tanımış oldular.

Pendikli TV ailesi olarak; biz de öğrencilere faydalı olduğunu düşündüğümüz bu etkinlikte bize de yer verdikleri için kıymetli eğitimcilerimize teşekkür ediyoruz.