Pendik Kitap Fuarı’na Büyük İlgi

Pendik Kitap Fuarı’na coşkulu açılış

Pendik Belediyesi tarafında Sahil alanında düzenlenen Kitap Fuarı coşkulu bir törenle açıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği fuarın açılışına siyasiler, belediye başkanları, Bosna’nın Milli şairi Cemalettin Latiç de katılırken, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Yaptığımız en hayırlı işlerden biri” dedi.

54 büyük yayınevi, binlerce kitap, 100’e yakın imza günü, 20 söyleşi.. Hepsi, Pendik Belediyesi tarafından Sahil Alanı’nda düzenlenen Pendik Kitap Fuarı’nda okurları bekliyor. 29 Ekim’e kadar sürecek fuarda indirimli kitap satışları, her gün bir yazarın imza günü ve söyleşisinin yanı sıra, ayrıca yayınevleri de kendi imza günleriyle yazarlarını okurlarla buluşturacak.

Başkan Şahin: Yaptığımız en hayırlı işlerden biri

Fuarın açılış töreni ise yoğun bir katılımla gerçekleşti. Siyasiler, Belediye Başkanları, yazarlar ve her yaştan kitapsever Sahilde kurulan fuar alanında bir araya geldi.   Fuarın açılışına AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmet Uçma, Hulusi Şentürk  ve Mehmet Muş, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Şile  Belediye Başkanı Can Tabakoğlu,  Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz,  Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı  ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem de katıldı.  

Törende konuklara ve vatandaşlara hitap eden Belediye Başkanı  Dr. Kenan Şahin, ” Yaptığımız en hayırlı işlerden birini gerçekleştiriyoruz. İnancımızın  ilk emri ‘oku’ diye başlıyor. Hayat içinde hayatı, dünyayı ve onu anlatan kitapları okumak en önemli vazifemiz.” dedi. Başkan Şahin,  ardından sahneye  Pendik Belediyesinin de projelerine destek verdiği  kitap gönüllüsü Pendikli kız öğrencileri davet etti. Sosyal medyadan yürüttükleri “Seyahat Eden Kitaplar” projesiyle  yenilikçilik ödülleri alan Uluslararası Pendik Kız Anadolu İHL öğrencileri, kamuya açık yerlere bırakılan kitapların  Türkiye’nin bir çok yerine gittiğini belirterek herkesin projelerine kitap bırarak destek vermesini istediler.  

Bosna’nın milli şairi Cemalletin Latiç’ten çeviri müjdesi

Fuarın açılışına katılan Bosna’nın milli şairi Cemalletin Latiç de yaptığı konuşmada Türk milletinin  kitaplara çok önem verdiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Pendik’te çok sayıda Boşnak var. Aramızdaki  kültür bağını güçlendirmeliyiz. Biz daha Necip Fazıl’ı, siz de bizim büyük edebiyatçılarımızın eserlerini okumadınız” dedi. Latiç, Sezai Karakoç ile Necip Fazıl Kısakürek’in eserlerinin Boşnakçaya, Boşnak edebiyat eserlerinin de Türkçe’ye çevrileceği müjdesini verdi.  

İmza kuyrukları oluştu

Açılışından ardından AK Parti İstanbul Milletvekilleri İsmet Uçma, Hulusi Şentürk  ve Mehmet Muş ile  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve  Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı kurulan stantlarda kitaplarını imzaladı.  Vatandaşlar,  kitaplarını imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

İlk gün Ersoy Dede kitaplarını imzaladı

Gazeteci Ersoy Dede de yeni yayınlanan  MİT Tırları İhaneti adlı kitabını ilk kez Pendik’te okurlarla buluşturdu. Fuarın ilk söyleşi programının da konuğu olan Ersoy Dede, “Bizim yüzleştiğimiz büyük ihanet sarmalının bir küçük kesiti” diyerek tanıttığı kitabını programın ardından okurlarına imzaladı.