Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü 2023 Yılı Huzur Toplantısı Yapıldı

Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü 2023 yılı “Huzur Toplantısı” ilçe protokolü, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve basın mensuplarının katılımıyla yapıldı. Pendik Marriot Hotel’de düzenlenen toplantıda, ilçe genelinde son bir yılda işlenen suç oranları ile mücadeleyi kapsayan sunum gerçekleştirildi.

18 Ekim 2023 Çarşamba günü Pendik Marriot Hotel’de, Pendik İlçe Emniyet Müdürü Murat Milletsever’in sunumu ile başlayan “Huzur Toplantısı”na; Pendik Kaymakamı Mehmet Yıldız, Pendik Garnizon Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, AK Parti Pendik İlçe Başkanı Özer Sarıkaya, CHP Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri, MHP Pendik İlçe Başkanı Kerim Kaya, İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Süleyman Turan, Saadet Partisi Pendik İlçe Başkanı Yasin Kadıoğlu, Yeniden Refah Partisi Pendik İlçe Başkanı Fahrettin Karakurt, BBP Pendik İlçe Başkanı Erdi Ceylan, Vatan Partisi Pendik ilçe Başkanı Hikmet Kırık, Pendik Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve basın mensupları katılım sağladı. 

Program saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı sonrası başlayarak, ilçe genelindeki suçlarla mücadeleyi ele alan açıklamalarla devam etti. Pendik İlçe Emniyet Müdürü Murat Milletsever tarafından gerçekleştirilen sunumda Pendik genelinde suçlarla mücadele kapsamında bugüne kadar alınan önemler sıralandı. 

Huzur toplantısında açıklamalarda bulunan Pendik İlçe Emniyet Müdürü Murat Milletsever, Pendik’te en çok şikayet alan konunun dışarıda alkol alımı olduğunu belirterek, Pendik Belediyesi iş birliğinde Zabıta birimleriyle ortak bir ekip kurularak, 2.328 kişi hakkında yaklaşık 2 milyon lira para cezası kestiklerini dile getirdi. Milletsever, 1 Ocaktan itibaren 1 milyon 115 bin kişinin GBT sorgulamasının yapıldığını dile getirerek, bu sorgulamalardaki 3.716 kişinin aranan şahıslar olduğunu belirtti. Bu kişilerin yakalandığını vurguladı. Murat Milletsever, yapılan aramalarda 525 ruhsatsız silahla birlikte 147 adet kuru sıkı tabancanın da ele geçirildiğini söyledi.

Milletsever, Pendik’te gerçekleşen uygulamalarda fuhuşa aracılık eden 12 ikametin kapatıldığını, 19.535 umuma açık yerin denetlenerek 40 iş yerinin ise mühürlendiğini ifade etti. Farklı 17 iş yeri ile ilgili de yasal işlem yapıldığını dile getirdi.

Murat Milletsever toplantıda, bir ilçenin başarısının asayiş bakımından değerlendirildiğini belirterek, 2023 yılında kişilere karşı işlenen suçların 5.506 olduğunu geçen yıla nazaran olay sayılarında ise yüzde 4’lük bir düşüş meydana geldiğini söyledi. Buna karşın, olay aydınlatmada ise başarının yüzde 99 olduğunu ifade etti.

Mal varlığı ile ilgili suçlarda ise yüzde 30 oranda bir düşüş oluştuğunu sözlerine ekleyen Murat Milletsever, bu başarıda personelin çok büyük emekleri olduğunu ifade ederek tüm emniyet birimlerinde görev alan personeline teşekkür etti.

Milletsever, Pendik’in huzurunun sağlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini ve Pendik’in yakın ilçelere nazaran güvenlik konusunda iyi bir sıralamada yer aldığını söyledi. 

Toplantıda Pendik Kaymakamı Mehmnet Yıldız, Pendik Garnizon Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de söz alarak emniyet mensuplarına başarılar dileyen birer selamlama konuşması yaptılar.

Toplantı, soru – cevap kısmının ardından sona erdi.

Haber: Azra Başaran
Video Kurgu: Samet Övüç