Pendik Belediyesi’nden Yerli Teknoloji Hamlesi | Pardus

Pendik Belediyesi Yabancı lisanslı ürünler yerine Pardus’a geçti 12 milyon lira tasarruf elde etti.

Pendik Belediyesi, tüm bilgisayarlarında ABD merkezli şirketlerin yazılımları yerine yerli işletim sistemi olan Pardus’u kullanarak üç yılda 12 milyon TL tasarruf elde etti.

3 yıl önce TÜBİTAK tarafından geliştirilen işletim sistemi Pardus’u kullanma kararı alarak ABD’li büyük şirketlerin yazılımlarını bırakan Pendik Belediyesi, 12 milyon liralık tasarruf sağladı. Altyapı çalışmaları Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yürütülen geçiş sürecinde tüm personele Microsoft Office yerine LibreOffice eğitimleri verildi. İşletim Sisteminden Ofis uygulamalarına, veri tabanından bulut sistemine kadar tüm süreçlerinde açık kaynak kod yazılımılar kullanmaya başlayan Pendik Belediyesi, öncelikli amacı olan dışa bağımlılığı azaltma ve bilgi güvenliği pekiştirme konularındaki faydalarının yanı sıra lisans ve support maliyetlerinde de hem kuruma hem kamuya büyük maddi kazanç sağladı.

Başkan Şahin: “Bu ülkenin kaynakları bü ülkede kalmalı”

Dijital belediyecilikte 3 yıl önce Microsoft yerine Pardus yerli işletim sistemine geçişi başlattıklarını belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: Milli şuura sahip olarak bazı alışkanlıklarımızı değiştirme kararı aldık ve belediyecilikte Türkiye açısından önemli bir adım attık. Bilgi işlemde öncü bir belediye olarak yaptığımız işler birçok belediye tarafından örnek alınıyor. Daha önce sadece Microsoft’a her yıl milyonlarca lira ödüyorduk. Bu ülkenin kaynaklarının bu ülkede kalması ve bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla geçiş yaptığımız Açık Kaynak Kodlu yazılımlar sayesinde 3 yılda 12 milyon liranın ülkemizde kalmasını sağladık ” dedi.