Pendik Belediye Meclisi’nden Darbeye Karşı Ortak Deklarasyon

Pendik Belediye Meclisi, darbe girişimi sebebiyle ortak bir deklarasyona imza attı.  AK Parti ve CHP grupları, deklarasyonda darbe girişimini şiddetle kınayarak demokrasinin ve millet iradesinin yanında olduklarını ifade ettiler.  


Pendik Belediye Meclisi, darbe girişimi sebebiyle özel gündemle toplandı. Milletin topyekün bir direnişle püskürttüğü hain kalkışma hakkında ortak bir bildiri düzenleyen AK Parti ve CHP  grupları, ay yıldızlı bayraklarla süslenen meclis salonunda bir araya geldi.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin başkanlığında toplanan mecliste, demokrasi şehitleri için saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.  Başkan Şahin, yaptığı konuşmada  “Pendik halkı adına duruşumuzu ifade etmek üzere bir araya geldik. Farklılıklarımızın bilincinde olarak temel değerlerimizin çatısı altında topyekün şekilde bir oldukça ülkemiz ve milletimiz hep kazanacaktır.” dedi.

Ardından CHP grubu adına Cengiz Aycan, halka rağmen yapılan hiçbir girişimin başarılı olamadığını belirtirken, Ak Parti Grup Başkanı Şerafettin Taştan, darbeye karşı bayraklarını alarak geceler boyu nöbet tutan, meydanları dolduran bir milletin ferdi olmaktan onur  duyduklarını ifade etti. Şehitlere rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

AK Parti Grup Başkan V. Şerafettin Taştan ve CHP Grup Bakan V. Cengiz Aycan’ın imzasını taşıyan ortak deklarasyon şöyle: 

 

Pendik Belediye Meclisi Darbe Girişimi ile İlgili Ortak Deklarasyonu

Bizler Pendik Belediye Meclisi çatısı altındaki AK Parti, CHP Grupları ve tüm Meclis Üyeleri olarak aziz milletimizin kendisine, milli iradeye, devletimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi, Türk Demokrasi tarihine bir kara leke olarak girmiştir.

Aziz Milletimiz, darbenin karşısında durmuş ve bu kanlı darbe girişimini engellemiştir. Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarını canı pahasına koruyan bu aziz millet her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir.

O gece Türk Milletinin, devletine ve milli iradeye verdiği destek tarih boyunca unutulmayacaktır. Dünya demokrasi tarihinin şanlı bir tablosu olarak kaydedilmiştir.

Herkes bilmelidir ki; bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, milli iradeye ve devletimize karşı her türlü girişim, karşısında milletimizin çelikten iradesini bulacaktır.

Türkiye Büyük Millet Meclisimizdeki tüm siyasi partilerimiz ve Milletimiz gibi Pendik Belediye Meclisi de, darbe girişimine ortak bir tavır ve ortak bir dille karşı durmaktadır.

Bu ortak tavır, milli irade ve milletimizi daha da güçlendirmiştir.

Pendik halkının temsilcisi olan bizler, tüm halkımız ve kurumlarımızla milli iradenin ve demokrasinin yanındayız. Milli iradeye hep birlikte sahip çıkıyoruz ve ebediyen de sahip çıkacağız. Türkiye’de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının somut delili, bu ortak bildiridir. Milletimiz müsterih olsun.

Bu şanlı direniş sırasında, milletimizin aziz fertlerinden pek çok vatandaşımız şehit olmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyemiz önündeki direniş sırasında 17 kardeşimiz, Pendik ilçemizden de direniş sırasında 4 kardeşimiz hayatlarını kaybetmiştir. Çok sayıda vatandaşımız da yaralanmıştır.

Darbeye direnirken şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyor; yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağolsun.