Pen-BANG Projesiyle Bilime Şenlik Gelecek

Pendik Belediyesi’nin öğrencileri bilimle kaynaştırmak amacıyla yürüttüğü projelere bir yenisi eklendi.

TÜBİTAK’tan 78 bin TL hibe almaya hak kazanan Pendik- Bilimi Anlayan Gençlik Projesi’yle (Pen-BANG) ilkokul, ortaokul ve liselerden akademik çalışmaya yatkın 490 öğrenci bilimsel araştırmalar ve atölye çalışmaları yapacak.

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini Destekleme Programı kapsamında Pendik Belediyesi ile Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında 2018 yılı başında başvurusu yapılan Pen-BANG projesi, TÜBİTAK’tan 78 bin TL hibe almaya hak kazandı. Proje, öğrencileri bilimsel araştırma ve atölye çalışmalarında görevlendirerek hem okullardaki bilimsel çalışmalar için gereken motivasyonu artırmak, hem de çevreyi daha nitelikli gözlemleyebilen, neden-sonuç ilişkisi kurabilen, çözüm odaklı düşünebilen öğrencilerin oluşması ve öğrencilerin bu etkiyi arkadaşları arasında yaygınlaştırması amacını taşıyor.

İlk etapta okullarla yapılan toplantılar sonucunda uygulaması veya deneyi yapılacak 62 bilimsel çalışma belirlendi. Bu aşamada 310 öğrenci, bu konularla ilgili okullarında bilimsel terimler ışığında araştırmalar ve literatür taramaları yapacak. İkinci aşamada ise atölyelerde deney ve uygulamalara geçilecek. Akademik yeterliliği yüksek olan öğrencilerden oluşan 180 kişi, uygulamalı eğitimle somut ürünler ortaya koyacak. Yaşa göre iletişim motivasyon etkinlikleri, akademisyenler ve öğrencilerle bilim söyleşileri gerçekleştirilecek.

Bilim Şenliği düzenlenecek

Yapılan tüm çalışmalar ise son etapta Pendik Kent Meydanı’nda Bilim Şenliği düzenlenerek sergilenecek. 2-4 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek şenlikte öğrencilerin Fen Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Kodlama ve 3D Modelleme alanında yaptığı çalışmalar görülebilecek. Şenlikte üniversite öğrencilerinin çalışmaları da yer alacak. Projeye Gebze Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Şehir Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi de destek veriyor.