Niyazi Güneri CHP Pendik İlçe Başkanlığı İçin Adaylığını Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Pendik’te âdeta birleştirici gücü olan Niyazi Güneri, partililerin büyük desteği ile ilçe başkanlığı için adaylığını açıkladı. Pendik Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili görevini sürdüren Niyazi Güneri, adaylık açıklamasıyla birlikte dikkatleri üzerine çekti. CHP’yi 2024 yerel seçimlerine taşıyacak ilçe başkanı gözüyle bakılan Güneri’nin, 27 Ağustos’ta yapılacak olan ilçe kongresinde ilçe başkanı seçilmesi bekleniyor.

8 Ağustos 2023 Salı günü CHP Pendik İlçe Başkanlığında basın açıklaması yapan Niyazi Güneri, partili arkadaşlarının da desteğiyle ilçe başkanlığına aday olduğunu dile getirdi. İş insanı ve siyasetçi Niyazi Güneri, diksiyonu ve iletişimi kuvvetli isimlerden biri…

Uzun yıllardan beri CHP içerisinde çeşitli görevlerde bulunan Güneri, siyasi tecrübesi ve halka yakınlığı ile bilinen bir isim.

Kalabalık bir basın grubuna açıklamalarda bulunan İlçe Başkan Adayı Niyazi Güneri, mevcut ilçe başkanı Bayram Bekar’ın ardından kürsüye geldi. (Mevcut ilçe başkanı Bayram Bekar, önceki dönem ilçe başkanı Gülşen Tufan’ın yönetiminin istifalarının ardından, kongreye kadar geçici olarak, göreve getirilmişti.)

Konuşmasına önceki dönemlerde görev yapmış yönetimlere teşekkür ederek başlayan İlçe Başkan Adayı Niyazi Güneri, mevcut ilçe başkanı Bayram Bekar’a da zor dönemde üstlendiği görev için özellikle teşekkür etti.

Niyazi Güneri yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Değerli yol arkadaşlarım, sevgili dostlarım, çok kıymetli Pendikliler; Hayatta yaptığımız tercihler bugünümüzü de, yarınımızı da etkiler. Sizler, Cumhuriyet Halk Partisi’ni tercih ederek ülkemizin hem bugününe hem de yarınına umut oldunuz.
Cumhuriyet Halk Partisi’nde; Genel Başkan, milletvekili, ilçe başkanı olmak çok onur verici bir görevdir. Aynı zamanda Türkiye’deki böylesine kutuplaştıran, ayrıştıran, kendisinden olmayanı yok sayan, ötekileştiren hatta elinde olsa yaşamasına izin vermeyecek olan bir iktidarın karşısında Cumhuriyet Halk Partisi saflarında üye olmak sanıyorum en onur verici görevdir. Daha çağdaş daha özgür daha ilerici Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında bu saflarda sizinle omuz omuza yürümekten duyduğum onuru sizlerle paylaşmak isterim.
Bugün burada sizlerle birlikte olduğum için hem gururluyum, hem de heyecanlıyım.

Karşınıza Pendik İlçe Başkan Adayı olarak çıktım.

Biliyorum, bu çok önemli bir iddia!
Biliyorum, bu iddiayı taşımak almak bile ağır bir yük.
Ama iddiası olanların da bir adım öne çıkması gerektiğini biliyorum
Çünkü bizim bu topraklara borcumuz var.
Çünkü gözümüzün önünde yitip giden cumhuriyet değerlerine, demokratik değerlere sahip çıkmak, toplumcu siyaseti yeniden hatırlatmak zorundayız.

1965 yılında Sivas Divriği’de doğdum. Otomotiv sanayinde ve beyaz eşya sektöründe bayilik hizmeti vermekteyim. Sosyal sorumluluk üretmek adına; Üretici ve tüketici haklarını korumak için kurulan DİVKOOP Kooperatifi kurucu üyesi, Divriği’li Sanayici ve İşadamları Derneği kurucu başkanlığı ve iki dönem başkanlığını yürüttüm. Ayrıca Divriği Mengücek Vakfı yönetim kurulu üyesiyim. 2015 yılında il delegesi 2017 yılında yapılan kongrede ise il delegesi ile kurtultay delegelisi ve  Bildiğiniz gibi 2019 yerel seçimlerinde Pendik Belediye Meclis üyesi olarak görev verdiniz ve 2 dönemdir de Grup başkan vekili olarak görev yaptım.

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik ilçesi olarak Genel Merkezimizin politikalarını seçmenle buluşturmak bizim en önemli görevimizdir. Bizler bunun bilincinde olarak Mahalle Birimlerimiz, Kadın Kolumuz, Gençlik Kolumuz ve Yönetim Kurulumuz ile beraber mücadele vereceğiz.  Aynı zamanda Belediye Meclis Grubumuz ile Pendik’imizi mülkiyet problemi olmayan, yeşil, çevreci, güvenli bir sosyal belediyecilik anlayışını ranttan, talandan uzak; özgür, çağdaş bir Pendik için tüm gücümüzle çalışıp ve mücadele vereceğiz. Sizleri de bu onurlu mücadelede bir parti üyesi olmaktan öte, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferisiniz.

Bizde,
Pendik’i daha şeffaf bir yönetim anlayışı ile birleştirmek için adayız.
Partililerimizin bir araya gelişinden kaygı duymayan, parti örgütümüzün tüm bileşenlerinin uyumlu, samimi bir şekilde bir arada olacağı yönetim anlayışını inşa etmek için adayız.

Değerli yol arkadaşlarım;
Dağınık ne varsa toplayacağız,
küstürülmüş kim varsa barıştıracağız,
unutulmuş kim varsa hatırlayacağız…

Sizlere sözüm olsun ki; partimizi tüm toplum içerisinde en iyi şekilde temsil edeceğiz. Sizlerden ricam bugün itibarıyla tüm görüş ve önerilerinizi tarafımıza ileterek, ortak aklı bugün itibariyle kurmaya başlamaktır. Samimiyetle, özveriyle, azim ve disiplin ile çalıştığımız sürece Pendik’te inanılmaz bir ivme yakalayarak Pendik’i kazanacağız!

Bu kent bizim, hepimizin!
Bu kentte hemşericiliği, feodal ilişkileri, adam kayırmaları değil liyakati öne çıkaracağız!
Pendik’te ortak hayallerimizle buluşacağız!
Eğer inanırsak, bütün bunları başaracak güç de, enerji de, birikim de bizde var!
Şahsımızı ön plana çıkarmak için değil. Partimizin yerel yönetimler anlayışını ön plana koyarak Temiz, şeffaf, dinamik ve yaşanabilir bir Pendik’in mümkün olduğuna inandığımız için yola çıktık.
Bu yolculuğun başarısı, yeni toplumsal belediyeciliği başarmaktan geçiyor.
Toplumsal belediyeciliği hayata geçirmek, yeni başarı hikayeleri yazmak, model belediye olmak, yerelden başlayarak partimizi merkezi iktidara taşımanın da önemli bir adımı olacaktır!

Sizlerle birlikte yürümeye, ‘Pendik’te Değişim Şart’ diyenlerle başka bir Pendik’i birlikte yönetmeye, yerelde ve genelde iktidar yürüyüşüne biz hazırız!
Siz de hazırsanız, gelin birlikte yürüyelim…

Değerli yol arkadaşlarım,
geldiniz, destek verdiniz.
Hepinize tek tek teşekkür ediyorum.
Sağ olun, var olun…”

Toplantı hatıra fotoğraflarının çekiminin ardından son buldu.

Foto Muhabir: Aziz Sarı
Haber: Ferdane Ceyhan

Niyazi Güneri