Köşe Yazısı | KANKALARA BİSİKLET YOK! – Kader Solak

Büyük ada denildiğin de aklımıza ilk gelenlerden biri olan bisikletler, adada ulaşım aracı olarak vazgeçilmezler arasında. Son zamanlarda yaşanan bisiklet trafiği ve bisiklet kazalarından dolayı genellikle yakın arkadaşların, kankaların ve çiftlerin büyük rağbet ettiği ikili bisikletlere yasak getirildi.

Adanın olmazsa olmazlarından olan bisikletler gerek ada halkının gerek adaya gezmek için gelen turistlerin vazgeçilmezi. Ada da araba kullanımının yasak olması nedeniyle insanların tercihi fayton ya da bisikletten yana oluyor. Bisikleti tercih edenler arasında kullanmayı bilmeyenler ya da eşleriyle kankaları ile kullanmak isteyenler ikili bisikletlere yöneliyorlardı.

Adalar  belediyesinin bu sene aldığı bir kararla ikili bisikletler artık kaldırıldı. Gerekçe olarak ise bisiklet fazlalığı ve özellikle ikili bisikletle yapılan kazalar gösterildi.

Adanın yerlisi olan Muzaffer Özdemir’de adada meydana gelen bisiklet kazalarından muzdarip olduğunu dile getirdi. ”Çok kaza oluyor hatta ölümle sonuçlanabiliyor. Adaya gelip de bisiklet kullananların % 80 bisiklet kullanmayı bilmiyor. Nasıl olsa trafik yok adada öğreniriz bir şekilde diye geliyorlar. Adanın tarihi yapısı bisiklet yolunun yapımına el vermediği için ve tabi bisiklet kullanmayı bilmeyenlerinde bisiklet kullanması adada büyük sorun oluyor. Tur yolunda uçurum kavşakları var, özelikle ikili bisikletlerin hakimiyetinin zor olmasından dolayı bir çok bisiklet fayton altına giriyor ya da denge probleminden dolayı bir yerlere çarpıyorlar. Mesela yakın tarihte biride bana çarptı. Sözlü bir tepkide bulunmadım netice vermeyeceği için …”

Belediyenin aldığı bu karar aynı zamanda adada bulunan bisiklet sayısına kota amaçlıydı yalnız. Bu işten ekmek kazanan bisiklet kiralama dükkanları bu karardan pek hoşnut değil. Belediyenin getirdiği kota sistemiyle beraber bisikletlerde plaka kuralı getirildi kacak bisiklet olma olasılığına karşı. Büyükada’da artık ikili bisiklet yok tabi böyle bir nostalji yaşamak isteyenler için yasak kalkar mı bunu zaman gösterecek.

KADER SOLAK