KÖŞE YAZISI | Kanal Tedavisi mi Diş Çektirmek mi? | Dt. İrem Suna Acet Yazdı

Dişlerde çürüğe veya travmaya bağlı kırıklarla madde kayıpları meydana gelir. Bu madde kayıplarının miktarı dişlere uygulanacak tedavi şeklini belirler.

Bir dişte üzerine restorasyon yani dolgu veya kaplama yapacak kadar diş dokusu korunmuşsa, kök etrafındaki kemik sağlıklıysa diş hekimlerinin ilk tercihi her zaman kanal tedavisidir. Kanal tedavisi ile dişlerin sinir damar paketi alınıp kanallar temizlenir ve doldurulur. İyi yapılmış bir kanal tedavisi dişin ağızda kalış süresini çok ciddi anlamda uzatır.

Madde kaybının çok olduğu, iyi bir kanal tedavisi yapılsa bile üzerine sızdırmaz bir restorasyon yapılamayacak, kök etrafındaki kemiğin yeterli olmadığı ve kök etrafında kanal tedavisi ile iyileşmesi mümkün olmayan kistler olan dişlerde çekim en iyi tercih olabilir.

En iyi kararı çeşitli görüntüleme teknikleri ve detaylı muayene ile birlikte diş hekiminiz verecektir. Sizin de aklınızda bu gibi sorular varsa son teknoloji görüntüleme yöntemlerinin kullanıldığı, alanında uzman diş hekimlerinin bulunduğu Pendik Diş Mekan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’ne bekleriz. 

Detaylı bilgi; 0216 606 53 69 – 0532 303 53 69

DişMekan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Diş Hekimi
Dt. İrem Suna Acet