KÖŞE YAZISI | Doğru İmplant Seçimi Hakkında… | Dt. Mustafa Bildirici Yazdı

Diş eksikliği durumunda hastanın kaybolan estetiğini ve foksiyonunu yerine koymak için yapılan en güncel tedavi implant tedavisi dır. Peki implant seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazı da, bu konuya ilişkin detayları paylaşacağız.

İmplant seçerken hangi implantı tercih etmeliyiz ?
Imlant tercih ederken hastanın doktoruna güvenip , tercihi doktorun tecrübesine bırakmasında fayda var.Çünkü implantlar çok çeşitlidir. Bazı implantlar kendi içerisinde bile değişiklik gösterebiliyor. Doktorun tercih etmesi burda en doğrusudur.Doğru hastada ve doğru vakada doktorlar en doğru implantı hastaya sunacaktır. Hastanın burda çok fazla yapabileceği bişey yoktur. Implant hakkında doktorun bilgisi kadar bilgisi olması mümkün değil. Kimi durumlarda bazen sistemik hastalıklar bazen de kemiğin durumu ve hastanın kullandığı ilaçlar değişik implantları tercih etmemize sebep olabiliyor.

İmplant seçilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Genelde implant yaparken iş hastanın dışıında bitiyor, doktorun tercih etmesi lazım. Hastanın kemik yapısına ve sistemik rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak en doğru implantı seçmek lazım. Genelde bizim tercih ettiğimiz implantlar, çap olarak hem geniş implantlar hemde diş kökünün yerini alsın diye uzun implatlar oluyor. Ama bazı durumlarda da kısa implantlar tercih etmek gerekebiliyor. Kısa implant tercih ettiğimiz durumlarda implant sayısını arttıryoruz. Melesa bazen üç dişlik bir boşluğu, iki implant üzerine, üç kaplama yapıp tolere edebilecekken, bazı durumlarda üç dişlik boşluğa , üç tane ayrı ayrı implant yapıp, üzerine üç tane ayrı ayrı porselen yapmak gerekebiliyor. Burdada hem klinik muayene hemde radyografik muayene ön plana cıkıyor ve doktorun tercihine kalıyor. Yani implantın başarısındaki en önemli faktör doğru endikasyon. Yani doğru hastayı seçeceğiz, radyoloji ve muayeneyi doğru yapacağız, doğru implantı planlayacağız ve doktorun tecrübesine güveneceğiz.

Bütçemize uygun implant hangileridir?
İmplant teknolojisi oldukça gelişti o yüzden ucuz pahalı diye ayırt etmemek lazım. En uygun implantlarda bile başarı oranımız çok yüksek. İmplantı doğru vakalarda doğru kemiğe uygularsak fiyat cok önemli olmuyor. Implantların pahalı olmasının sebebi, hastalarımızın sistemik rahatsızlıkları varsa ; diş eti rahatsızlıkları, sigara kullanımı, hastanın beslenme alışkanlıkları, diş sıkıp sıkmaması gibi veya bunun dışında şeker hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, tansiyon ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar vb. Kullandığımız implantlarında özellikleri değişiyor ve fiyat artabiliyor. Bunların hepsini göz önünde bulundurarak çok uygun implantlarda seçebiliyoruz ama iş karmaşıklaştıkça, hastanın sistemik durumu arttıkça, kullandığı ilaçlar arttıkça, ağız hijeni düştükçe, mümkün olduğunca uygun implantları tercih etmemeye çalısıyoruz. Çünkü burda implantların teknik detayları devreye giriyor. Yüzey özellikleri, kemiğe tutunma miktarları ve kalıcılık süreleri hastanın durumuna göre değişiklik gösrebiliyor.

Özel Dişmekan Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği
Dt. Mustafa Bildirici
Başhekim