KÖŞE YAZISI | Bruksizm Hakkında… |Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat Yazdı

Uykuda diş sıkma, diş gıcırdatma neden olur?
Bruksizm nedir?
Bruksizm; uyku esnasında yada gün içerisinde istemsiz olarak dişlerimizi sıkmamız ve gıcırdatmamız ile ortaya çıkan bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık zamanla gittikçe daha kronik bir hale gelir ve dişlerimiz ve eklemlerimize zarar vermeye başlar.

“Neden dişlerimizi sıkıyoruz?” derseniz; özellikle stresli olduğumuz dönemlerde kas gerginliğinin artmasıyla birlikte zaten en aktif kullandığımız kaslarımızdan biri çiğneme kaslarımız yani ağzımızı açıp kapatmamıza yarayan kaslar olduğu için bu kasların tonusu arttığında uyku esnasında bilincimiz kapalıykende farkında olmadan vücut o diş ve kasları aktive etmeye dişlerimizi sıkmaya başlıyor. Bu ne sıkıntı yapmış oluyor? Hem dişlerimize fazla bir kuvvet geldiği için dişler üzerinde çatlak olmaya başlıyor dişler kırılmaya başlıyor bunun dışında zamanla birbirlerine sürtünerek aşınmaya başlıyorlar. Sadece dişlerimize zarar vermiyor aynı zamanda eklemimize olmaması gereken bir kuvvet indiği için eklemde deformasyonlar olmaya başlıyor ve eklem ağrıları başlıyor.

Peki bruksizmi ortadan kaldırmak için ne yapıyoruz?
Öncelikle aracımız alışkanlığı kırmak. Alışkanlığı kırmak için ilk başta size bir plak hazırlıyoruz. Bu şeffaf plağı gece uyurken yada gün içinde konuşma ihtiyacınız olmadığı zamanlarda evde otururken dinlenirken yada bilgisayarda bir iş yaparken bu plağınızı takıyorsunuz ve o plak dişlerinizi belli bir açıklık pozisyonunda tutmuş oluyor. Bu açıklık pozisyonunda hem kasın en aktif olduğu aralıktan çıkmış oluyor vücut sıkmayı tetiklememiş oluyor hemde dişlerimizin birbirine sürtünüp aşınmasına ve zarar görmesine engel olmuş s oluyoruz. Bu bir miktar açık olan pozisyon aynı zamanda eklem içinde dinlenme pozisyonu olmuş oluyor ve eklem aralığı arttığı için kaymış olan diskinizin yerine dönmesi kolaylaşmış oluyor ve eklem ağrılarımız azalmış ağız içi konforunuz artmış oluyor.

Özel Dişmekan Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği
Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Sizinde uyku esnasında dişlerinizi sıkma ve istemsiz diş gıcırdatma şikayetleriniz varsa, Hemen şubelerimizden birine uğrayıp uzman hekimlerimize ücretsiz muayene olabilirsiniz.