KÖŞE YAZISI | 20 Yaş Diş Çekimi Hakkında… | Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat Yazdı

20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 ÖNEMLİ KONU !

1- AĞRI
Ağrı 20 yaş diş çekimlerinden sonra insanların en çok korktuğu konulardan bitanesi, hatta en başında geliyor diyebiliriz. 20 yaş çekimi bir ameliyat olduğu için sonrasında , o gün ve ertesi gün bir miktar ağrıların olması normaldir.
Bu ağrıları minimalize etmek için ne yapıyoruz ?
Öncelikle ameliyattan sonra size bir reçete yazılıyor bu reçetenin içerisinde mutlaka ağrı kesici ve ödem önleyici ilaçlar oluyor. Ağrı kesicilerimizi uyuşukluk geçmeden almak ve özellikle de ilk bir saat içerisinde almak, ameliyat sonrası uyuşukluk geçerken hissedeceğiniz ağrılarınızı hafifletmek için çok önemli bir mevzudur. Yani ağrı başlamadan ağrı kesicinizi almış olursanız ağrıyı daha az hissedeceğiniz garanti olmuş olur. Ağrı kesici kullanımınıza dikkat edin ve doktorunuzun size önerdiği saat aralığında mutlaka ilaçlarınızı alın. Çünkü kanda eritilen miktarda ilaç olmaz ise o zaman ilacın etkinliği düşmeye başlar. Bu yüzden 8 saat arayla kullanmak gerekiyorsa 8 saatte 1 , 12 saat arayla kullanmanız gerekiyorsa 12 saatte 1 mutlaka ilaçlarınızı alın.
2- ÖDEM
Ödem, vücudun yaralanmaya verdiği cevaplardan bitanesidir. Yani şişliktir. Kolumuzu bir yere çarptığımız zaman yada düştüğümüz zaman, dizinizde oluşan şişlik ve morarmayla ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morarmanın oluşma mekanizmaları neredeyse birebir aynıdır. Sonuçta dokuda bir yaralanma oluyor ve bunun sonucunda bir ödem, ödemi takibende doku içerisinde bir morarma oluşuyor.
Ödemi nasıl azaltıyoruz ?
Öncelikle ameliyattan sonra ilaçlarımızın yanı sıra buz uygulamak yapabileceğimiz en önemli işlemlerden bitanesidir. Buz soğuk olduğu için dokunun kanlanmasını azaltıyor ve bu azalmış olan kanlanma daha az doku sıvısına ve daha az ödeme sebep olmuş oluyor. Bu sayede ameliyat sonrasındaki günlerde sizi en cok rahatsız edeceğini tahmin ettiğimiz ödem ortadan kalkmış oluyor.
3- KANAMA
Kanama, Hastalarımızı en cok korkutan konulardan bitanesidir. Çünkü ameliyat sonrası bir kanama olmasını beklemediğimiz halde kanama olması sizi gerçekten korkutacak durumlardan bitanesidir.
Kanamayı nasıl önlüyoruz ?
Ameliyattan sonra size bir pamuk ısıttırtılır. Bu pamuğu yarım saat 45dk kadar sıkıca ısırmak ve kanamanın durmasını beklemek gerekir.
4- YARA BAKIMI
Ameliyat sonrası dikkat etmemiz konulardan bitaneside, ameliyat bölgesinin temiz kalması yani hijendir.
Ameliyat bölgesini düzenli aralıklarla önce antimikrobiyel gargaralarla,  gargara yapıp sonra fiziksel olarak fırçayla o bölgeyi temizlemelisiniz. Temizlemediğiniz zamanda o bölgede yiyecek artıkları birikir ve çekim bölgesinin içerisine dolar buda devam eden bir enfeksiyona sebep olur ve vücudun o boşluğu kapatmasına engel olur. Buda size daha çok ağrı , yara ve iltihap olarak geri döner.
Ameliyat sonrası özellikle ilk gün kanama durduktan sonra hemen fırçalamaya ve gargaranızı yapmaya başlamalısınız. Antimikrobiyel gargara hem ağrınızı hafife indirmeye yardımcı olur, hemde ağız içerisindeki bakterilerin bir kısmını öldürür ve mikrop kapmasına engel olmuş olur. Ilk günlerde fırça canınızı acıtıyorsa, daha yumusak bir fırcayla veya bir kulak çubuğunu gargaraya batırıp o bölgeyi temizleyebilirsiniz.
5- YARA İYİLEŞMESİ
Dişiniz cekildikten sonra oluşan boşluğun hızlıca iyileşip yerini doldurabilmesi için yukarıdaki maddeleri düzenli olarak yapmanız gerekir. Ne kadar temiz kalırsa yara yeri o kadar hızlı iyileşir.


20 yaş diş çekimi sizi korkutmasın, uzman hekimlerimiz ve güler yüzlü kadromuzla diş korkularınızı yenmek kliniğimizde çok kolay…
Detaylı bilgi ; 0216 606 53 69 – 0532 303 53 69

Özel Dişmekan Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği
Uzm. Dt. İbrahim Murat Afat
Ağız, Diş, Çene Cerrahı Uzmanı