Kartal – Pendik – Tavşantepe Metro Hattı Yarın Açılıyor 

Kartal – Pendik Metro hattı açılıyor

İstanbul Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın devamı niteliğinde olan 4 buçuk kilometrelik Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro hattı, pazartesi sabah saat 06.00 itibariyle seferlerine başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2019’da 400 km’den Fazla Metro Ağı” hedefi kapsamında 4 buçuk kilometrelik Kartal – Pendik – Tavşantepe Metro Hattı hizmete açılıyor. Kadıköy – Kartal Metro Hattı’nın devamı niteliğinde olan Kartal – Pendik – Tavşantepe Hattı pazartesi sabah 06.00 itibariyle seferlerine başlayacak. İhalesi 6 Mart 2013 tarihinde yapılan çift hatlı olan metro, Yakacık (Adnan Kahveci), Pendik ve Kaynarca (Tavşantepe) olmak üzere 3 istasyondan oluşuyor. Metro hattının tüm istasyonlarında yürüyen merdivenli giriş-çıkışlar ile engelliler için asansörler bulunuyor. D-100 Karayolu güzergahındaki tüm istasyonlarda, kuzey ve güney taraflarda giriş – çıkışlar ve bu giriş – çıkışlar arasında altgeçitler yer alıyor.

Kartal – Pendik – Tavşantepe Metro Hattı Sabiha Gökçen Havaalanı Metro Hattı ile Tavşantepe İstasyonu’nda, Metrobüs ile Ünalan İstasyonu’nda, Marmaray ile Ayrılıkçeşme İstasyonu’nda, Göztepe – Ataşehir – Ümraniye Metro Hattı ile Yenisahra İstasyonu’nda, Bostancı – Dudullu Metro Hattı ile Kozyatağı İstasyonu’nda entegre olacak.

Kartal – Pendik – Tavşantepe Metro Hattı’nın hizmete alınmasıyla; Kadıköy – Tavşantepe arasındaki hat uzunluğu 26,2 kilometreye, istasyon sayısı ise 19’a ulaşacak. Böylece; Kadıköy – Tavşantepe arasındaki yolculuk süresi 38 buçuk dakikaya inecek.

Kartal – Pendik – Tavşantepe Metro Hattı ile; Pendik – Bostancı 20 dakika, Pendik – Kadıköy 34 dakika, Pendik – Üsküdar 38 dakika, Pendik – Yenikapı 47 dakika, Pendik – Aksaray 48 dakika, Pendik – Taksim 61 dakika, Pendik – Maslak 72,5 dakika, Pendik – Atatürk Havalimanı 77 dakika, Pendik – Bağcılar 80 dakika, Pendik – Başakşehir 95 dakika olacak.

İHA