İYİ Partili Süleyman Turan: “Pendik Belediye Başkan Adayıyım; Şimdi Sıra CHP’de!”

Türkiye’deki siyasiler arasında, iddiasını dile getiren ve partisi tarafından en erken açıklanan isimlerin başında gelen İYİ Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Turan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. AK Partili Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin’i eleştiren Turan, CHP Pendik İlçe Yönetimine de bir çağrı yaparak; “2019’da biz sizi destekledik, şimdi sıra CHP’de…” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından TBMM grup toplantısında Pendik Belediye Başkan Adayı olarak resmen ilan edilen İYİ Parti Pendik İlçe Başkanı Süleyman Turan, yerel ve bölgesel yayın yapan basın mensuplarıyla buluştu.

31 Ekim 2023 tarihinde Ada Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya basın mensuplarının ilgisi oldukça yüksek oldu.

Belediye Başkan Adayı Süleyman Turan toplantının başında, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü işgali kınadı ve Filistin halkına desteklerini iletti.

Turan, belediye başkan adayı olduğu için ilçe başkanı olarak basın mensuplarıyla son toplantısını düzenlediğini ve yeni ilçe başkanlarının da kısa bir süre sonra göreve atanacağını belirtti.

İYİ Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Turan adaylığı ile ilgili yaptığı basın toplantısında şunları söyledi:

“5 yıldır ilçe başkanı, 37 yıldır Pendikliyim.”
“Yaklaşık 37 yıldır yaşadığım bu ilçeye hizmet etmek için partimden belediye başkan adayı oldum. Son 5 yıldır İYİ Parti ilçe başkanı olarak Pendik’in her mahallesini, caddesini, sokağını karış karış gezdim. Muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, esnaf ve iş insanları, vatandaşlarımızla birebir temas ederek; ilçemizin her türlü sorununa ve ihtiyaç duyduğu – talep ettiği hizmetlere vakıf oldum.”

“Bu zihniyetten kurtulmamız lazım.”
“İlçemizi 27 yıldır aynı zihniyet yönetiyor. Bu arkadaşlarımızın heyecanlarını ve enerjilerini tüketmiş olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bir değişim, yeni isimler, yeni yüzler, yeni bir soluk şart. Biz Pendik’in sosyal yapısını da göz önünde bulundurduğumuzda bu değişimin ancak İYİ Parti ile olabileceğine inanıyoruz. Şahsım olarak da her kesimden destek göreceğime eminim.”

“İlçe yönetimi olarak, belediye yönetiyormuş gibi çalıştık.”
“İlçe başkanlığım boyunca Pendiklilerin her türlü istek ve sorunları ile yakinen ilgilendim. İlçe bazındaki problemleri belediye yönetimine, büyükşehir ile ilgili meseleleri büyükşehir belediyesine taşıyarak takipçisi oldum ve çözümler ürettim. Bu süreçte kimse ile kavgalı ya da küs olmadım. Siyasi ayrım yapmaksızın olumlu olan her türlü icraatı destekledim, aksaklıkları da yapıcı bir dille eleştirdim. İlçe yönetimi olarak, belediye yönetiyormuş gibi çalıştık.”

“Herkesin hizmetinde olacağım, kimseyle kavga etmeyeceğim.”
“Kısmet olur da belediye başkanı seçilirsem herkese hizmet üreteceğim. Ayrım yapmayacağım. Bir mahalleye özel yatırımlar söz konusu edilirken başka bir mahallenin göz ardı edilmesi gibi bir uygulama bizim anlayışımıza ters. Buna son vereceğiz.”

“Bu zihniyet Pendik ilçesinin marka değerini düşürüyor.”
“AKP zihniyetinin, belediye yönetiminde olduğu uzun yıllar sonunda, ilçemizin hak ettiği marka değerine ulaşabildiğini söyleyemeyiz. Özellikle son dönemde bir değer kaybına uğradığımız da ifade edilebilir.
Pendik’in var olan kıymetleri layıkıyla değerlendirilemiyor. İlçemiz bir Türkiye markası olabilecekken, sıradan bir ilçe olarak; vaziyeti idare etme yoluna gidiliyor.
Biz İYİ Parti olarak Pendik ilçesini yıldızlaştırabilecek çalışmalara çoktan başladık. Birçok değerli projemiz mevcut. Öncelikle kentsel dönüşüm ve imar meselesini tamamen çözeceğiz. İlçemiz deprem bölgesinde bulunmakta. Özellikle şehir merkezindeki binalarımızın çoğunun yaşı 40’ın üzerinde. AKP’nin yıllardır çözemediği, sürünceme içinde bıraktığı, sadece seçim zamanlarında gündeme getirdiği ve seçim malzemesi yaptığı bu duruma seyirci kalamayız ve acil – etkin çözümler üreteceğiz.”

“Yeni okullar yapmamız şart.”
“İlçemizdeki okul sayısı ihtiyacı karşılayamıyor. Nüfusu yıllar içerisinde misli ile artan birçok mahallemizde yıllar önce inşa edilmiş aynı okul duruyor. Çocuklarımız eğitim için başka mahallelere gitmek zorunda kalıyorlar. Bu durum aileler için de külfet oluyor.”

“Yoksul insanlarımıza yaptığımız yardımlarla övünmeyeceğiz.”
“İlçemizde çok sayıda yoksul insan var. Mevcut belediye yönetimi bu kesime yaptığı yardımlarla övünür pozisyonda. Önemli olan yoksula yardım değil, yoksulluğu engellemektir. Biz yoksul sayısını azaltmak için çaba sarf edeceğiz. Bu yönde geliştirdiğimiz projeler mevcut.
Öte yandan ilçemizde işsiz sayısı da bir hayli fazla. Özellikle gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyorlar. Biz mevcut istihdam alanlarını değerlendirerek ve yeni istihdam alanları üreterek işsizliği en aza indireceğiz.”

“Her mahallemize eşit şekilde yaklaşacağız.”
“İlçede bazı mahallelerimiz yoğun hizmet alırken, bazı mahallelerimiz ise göz ardı ediliyor, adeta cezalandırılıyor. Biz yönetime geldiğimizde hizmetlerin eşit şekilde dağılmasına özen göstereceğiz. İhtiyaç duyulan ne varsa o bölgenin oy dağılımına bakmaksızın ihtiyacı gidereceğiz.”

“Mevcut ilçe altyapımız yenilenmeli.”
Pendik ilçesinin altyapısı oldukça yaşlanmış – yıpranmış durumda. Artan nüfus ve onunla birlikte gelen yük hesap edildiğinde; mevcut altyapımızın yenilenmesi, takviye edilmesi şart.”

Öğrenci çocuklarımıza sabah kahvaltısını ücretsiz vereceğiz.
“Mevcut ekonomik şartlar özellikle minik öğrencilerimizin okul sürecinde kendi imkanlarıyla düzenli ve sağlıklı beslenmesine engel oluyor. Bizim belediye yönetimimizde tüm bu öğrencilerimizin sabah kahvaltılarını ücretsiz karşılayacağız.”

“Özellikle arsa satış ihalelerini canlı yayınlayacağız.”
Pendik Belediyesindeki tüm ihaleleri canlı yayınlayarak herkese açık hale getirecek, vatandaşlarımızı kimin neyi, nasıl aldığı noktasında bilgilendirmiş olacağız. Özellikle arsa satış ihalelerini canlı yayınlayacağız.”

“Belediyemizde çalışan personelin tüm sıkıntılarını biliyoruz, çözeceğiz.”
“Belediyemizde çalışan birçok personel hem iş yükünden hem de elde ettiği gelirin yetersizliğinden şikayetçi. Özellikle EYT dolasıyla emekli olanlardan dolayı personel ihtiyacı da doğmuş bulunuyor ama bunu bahane etmemek gerekiyor. Bu yükü yeni personel alımlarıyla kaldıracağız. Personel ücretlerin de mevcut ekonomik şartları göz önünde bulundurarak iyileştireceğiz.”

“Elime alacağım deftere bana iletilen sorunları not edeceğim.
“Kısmet olur da belediye başkanı seçilirsem, yanımda taşıyacağım deftere vatandaşlarımızın dile getirdiği sorunlarını ve isteklerini not edecek ve çözüme ulaştırana kadar çalışacağım. Bana herkes düşüncelerini rahatlıkla iletebilecek.”

“2019’da biz CHP’nin adaylarını destekledik; şimdi sıra onlarda. Alacaklıyız.”
“İYİ Parti bu yerel seçimlere kendi adayları ile girecek. Partimizin Pendik’teki belediye başkan adayı da benim. Biz iktidar olmayı hedefleyen bir partiyiz. Bunun için birçok belediyeyi almak ve kendimizi halkımıza ifade etmek zorundayız. Artık bir ittifak söz konusu değil ama ben hem AKP’lilerin, hem CHP’lilerin hem de diğer partililerin desteğini ve oyunu talep ediyorum – edeceğim. Karşılık bulacağıma da güvenim tam.
CHP’li arkadaşların da kabul edeceği bir adayım. 2019’da biz CHP’nin adaylarını destekledik; şimdi sıra onlarda. Alacaklıyız.
İstanbul’da biliyorsunuz Sayın Ekrem İmamoğlu’na da destek verdik. Her kesimin rahatlıkla oy verebileceği bir adayım. CHP’li arkadaşlar da Pendik’te bizimle birlikte olurlarsa bu kenti tüm değerlerle yönetebiliriz. Bu mümkün değilse de zaten Sayın Genel Başkanımızın tutumu ortada; kendisi ittifak olmaksızın seçimlere girme kararlılığını gösterdi ve tüm sorumluluğu aldı.”

“Tüm siyasi partilerle iletişim hâlinde olacağım.”
“Belediye başkanı seçildikten sonra periyodik olarak tüm siyasi partilerimizin ilçe başkanı ve yöneticileri ile onları makamında ziyaret ederek ya da makamımda ağırlayarak görüş alışverişlerinde bulunacağım. Bu kenti beraber yöneteceğiz. Belediye başkanı olarak sadece İYİ Parti’nin değil herkesin hizmetinde olacağım. Belediyeyi bu anlayışla yöneteceğiz.”

Pendikspor ilçe belediyesine yük olmasın diye şirketleştirildi ama şimdi daha çok para harcanıyor.”
“Mevcut Pendik Belediye Başkanı Sayın Ahmet Cin, Pendikspor’un şirketleşmesi için düzenlenen kongrede Pendikspor’un belediyeye ciddi mali yük getirdiğini, zaten ileriki süreçte tüm dernek statüsündeki kulüplerin şirketleşmesi yönünde TFF’nin karar alacağını ve Pendikspor’a ayrılması gereken bütçenin gençlere ve amatör spor kulüplerine harcanabileceğini ifade eden söylemlerde bulunmuştu. Geldiğimiz noktada ise; Mevcut Pendik Stadyumu’na harcanan 150 Milyon TL var. Bu para basit bir para değil. Sayın Ahmet Cin Pendikspor’u kendi reklamı için kullanıyor. Bu doğru değil. Pendikspor’un Süper Lig’e çıkmasında sadece Sayın Ahmet Cin’in değil, pek çok ismin katkısı var.”

Basın mensupları tüm sorularına cevap aldı.
İYİ Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Turan, konuşmasına basın mensuplarının sorularına cevap vererek devam etti.

Toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Samet Övüç – Pendikli TV