İTO Başkanı Şekib Avdagiç PESİAD’a Konuk Oldu

Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği (PESİAD) “İTO Özel Paneli” isimli bir etkinlik düzenledi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in konuşmacı olduğu panele Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, PESİAD Başkanı A. Kadir Bayram, PESİAD ve Genç PESİAD üyesi çok sayıda iş insanı katılım sağladı. Çok sayıda basın mensubu da paneli dikkatle takip etti.
İTO Başkanı Şekib Avdagiç: “Biz Sayın Cumhurbaşkanımız ve O’nun politikalarını desteklemekle ilgili kendimizi sorumlu hissediyoruz.”


“İTO seçimlerinde Şekib Avdagiç’i destekliyoruz.”
PESİAD Başkanı A.Kadir Bayram, dernek binasında gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yaptı. Yeni sezona büyük bir heyecanla, yeni kazanımlarla başladıklarını belirterek; “Bugün İTO seçimleri dolayısıyla Onur Kurulu Üyemiz olan İTO Başkanımız Şekip Avdagiç’i ağırlıyoruz. Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği (PESİAD) olarak İTO seçimlerinde Başkan Şekip Avdagiç’e destek vereceğiz. İTO Başkanımız onur kurulu üyemiz Şekip Avdagiç’e Kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçiminde başarılar diliyor, panelimize katılımlarından dolayı da ayrıca teşekkür ediyoruz.” dedi.

“İTO seçimleri büyük öneme sahip.”
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin konuşmasına Bartın’da meydana gelen maden patlamasında hayatını kaybeden madencileri anarak başladı. Belediye Başkanı Ahmet Cin, “Ülke olarak çok zorlu, buhranlı bir süreçten geçmekteyiz. 2009 buhranından sonraki en büyük buhranı pandemi sonrası başlayan Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle bu yıl yaşıyoruz. Tüm bunlara rağmen ekonomik olarak en fazla büyümeyi sağlayan Çin’den sonra ikinci ülke konumundayız. Bu süreçte ekonomisini ayakta tutabilen ender ülkelerden biriyiz. Hamdolsun bu süreci en iyi şekilde atlatıyoruz. 2024-2025 bana göre çok daha iyi olacak. Bu bağlamda İTO seçimleri, her anlamda ve her alanda çok önemli. Belediye başkanı olarak bir etkimiz olmasa da İTO Başkanı Şekip Avdagiç beyi sonuna kadar destekliyoruz.” dedi.

“İstanbul Ticaret Odasının 700 bine yakın üyesi bulunuyor.”
Panelin konuşmacısı İTO Başkanı Şekip Avdağiç; İstanbul Ticaret Odasının yapısı, işlevi ve yürüttüğü faaliyetlerle ilgili bilgi paylaşımında bulunarak konuşmasına başladı. Avdagiç, “İTO Avrupa’nın en büyük ticaret odası. 81 ayrı meslek kolundan 700 bine yakın üyesiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Dünyadaki kriz ülkemizi de elbette etkiledi ama alınan tedbirler dahilin de etkilenme daha az hissedildi. Görevde olduğumuz 2018’den bu yana iş ve istihdam anlamında başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. İTO olarak yılda 20 milyondan fazla kağıt üretiyoruz. Faaliyet belgesinden, genel kurul tesciline, çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. 556 kişi ile faaliyet sürdürüyoruz. 4 ayrı kurumla İstanbul’a değer katmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Öncelikli konumuz enflasyon.”
Avdagiç, Türkiye’nin acil olarakçözmesi gereken ilk konunun enflasyon olduğunu belirterek; “Ülke genelindeki enflasyonun iş dünyasında, üreticiler ve tüccarlar için elbette büyük bir etkisi var ama en çok etkilenen kesim ücretli kesim. İş adamları olarak biz gelişen şartlara görebir standart oluşturarak yaşantımızı dengeleye biliyoruz ama ücretli kesimin böyle bir şansı yok. İnsani, İslami ve iktisadi anlamda bakıldığında sanayici ve iş adamları olarak biraz daha fazla elimizi taşın altına sokarak, zor durumda olan ücretli kesime daha fazla yardımcı olmamız gerekir.” dedi.

“Bizim çocuklarımızı bizim topraklarımızda tutalım.”
“Ticaret faaliyetlerimize ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunların bir tanesi Teknopark İstanbul… Pendik’te 8.200 Ar-Ge personeli var. %80’i Türk Savunma Sanayisine destek veren firmalar. Bu Ar-Ge merkezleri ve start-up merkezlerinde bir çok genç fikir ve aynı zamanda konusunda yetkin akademisyenler çalışıyor ama bir bölümü de yurtdışına fikir göçü olarak gidiyor. İTO olarak bu genç fikirleri ülkede tutmak ve projelerini burada yapmak üzere teşvik ve taleplerimiz var. Mentörlük yapalım, ağabeylik yapalım, yatırımcı olalım bu çocukları bu topraklarda tutalım” dedi.

Avdagiç: “Biz Sayın Cumhurbaşkanımız ve O’nun politikalarını desteklemekle ilgili kendimizi sorumlu hissediyoruz.”
Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarının destekçisi olduklarını belirten İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ülke ekonomisini kalkındırmak için İstanbullu iş insanları olarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

“Pendikli bir iş insanı olarak desteklerini bekliyorum.”
1960 yılından beri Pendikli olduğunu, iş yerinin hâla Pendik’te olduğunu kaydeden İTO Başkanı Avdagiç, “İTO başkanlığım sürecinde, Pendik’e faydalı pek çok proje ürettik. Pendik’te yaşayan, evi ve işi Pendik’te olan PESİAD üyesi bir Pendikli iş adamı olarak, İTO başkanlığım döneminde Teknopark İstanbul ve ayrıca iki liseyi Pendik’e kazandırdık. Bu vesile ile PESİAD üyesi bir Pendikli olarak, Pendikli sanayici ve iş adamlarımızdan İTO seçimlerine katılım ve katkı anlamında destek bekliyorum.” dedi.

Samet Övüç – Pendikli TV