İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen: “Kadın çalışan sayımızı yüzde 22 artırdık.”

Yanındayız Derneği’nin “Kadın Erkek Eşittir, Nokta” başlığıyla düzenlediği konferansta “İş Dünyasındaki İyi Uygulamalar” bölümüne konuşmacı olarak katılan İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, “Göreve geldiğimizden bu yana kadın mühendis sayımızı yüzde 130 artırdık. kadın yönetici sayımız ise yüzde 125 artarak, toplam içinde yüzde 30’lara çıktı” dedi.

İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen:
“Doğal gaz dağıtım sektörü, çalışanların yüzde 86’sının erkeklerden oluştuğu oldukça maskülen bir sektör. Biz bu resmi İGDAŞ’ta değiştirmeye başlamıştık. Şimdi de ‘İş’te Eşitlik’ adıyla, yeni bir programı hayata geçiriyoruz. Bu programla bir dizi seminer planlıyoruz. Kadın-erkek, yönetici-personel ayrımı yapmadan 2300’ün üzerinde çalışanımızın katılacağı bu seminerlerde, birçok konuyu konuşacağız. Ama aslında temel olarak tek bir ana konuyu; işte, sokakta, yolda, evde ve her yerde ‘eşitliği’ konuşacağız.”

İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, “Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıl Dönümü” ve “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü”ne atfen, Yanınızdayız Derneği tarafından “Kadın Erkek Eşittir, Nokta” başlığıyla organize edilen konferansta, İGDAŞ’ta uygulanan eşitlik politikalarını anlattı.

İş Bankası Kuleleri Konferans Salonu’nda dün gerçekleştirilen konferansın “İş Dünyasındaki İyi Uygulamalar” bölümüne misafir konuşmacı olarak katılan Dr. Mithat Bülent Özmen, kız çocuklarının maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla 2012’de Birleşmiş Milletler’ce ilan edilen Dünya Kız Çocukları Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasını, şöyle sürdürdü:

“2019 ikinci yarısında göreve geldiğimizden bu yana İGDAŞ’ta biz daima ‘teknik aklı’ öncelikledik. Ama akıl, kalp ile birlikte hareket etmelidir. Bu yüzden cana, aynı zamanda insana dokunacak işler yapmayı şiar edindik.

Örneğin mezuniyet ortalaması yüzde 50’lere kadar düşebilen, okul terk oranının çok yükseklere çıkabildiği mesleki ve teknik liselerdeki çocuklarımızın hayatlarına dokunmak istedik. Onlara daha okuldayken eğitimler verip, mezun olduklarında İGDAŞ’lı olabilecekleri bir eğitim ve istihdam projesi hayata geçirdik. Artık 1500’e yakın çocuğumuzun hayatı,“İGDAŞ Altın Bilezik Eğitim ve İstihdam Programı” ile değişebilir, sektörün iyi eğitimli aranılan kalifiye gençleri olabilirler. Bunların 200’ünü biz program kapsamında İGDAŞ’ta istihdam edeceğiz. İlk mezunlar 2024’te aramıza katılacak.

Cana dokunacağız dediğimizde, sokaktaki canlıları da unutmadık. ‘İGDAŞ Can Dostlar Projesi’ ile kediye, köpeğe, suistimal edilmiş yük hayvanlarına; ata, eşeğe, deveye, kuzuya, keçiye, sincaba, onların yaralarına dokunduk, hayat verdik.”

“Yüzde 86’sı erkeklerden oluşan bir sektörde ilkleri gerçekleştirdik”

Genel Müdür Dr. Mithat Bülent Özmen, İGDAŞ’ın daima teknoloji ve altyapıya yatırım yapan Türkiye’nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketi olduğunu; alanında Avrupa ve dünyanın da en büyük şirketleri arasında bulunduğunu kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz doğal gaz dağıtımı yapıyoruz. Sahada yüksek basınçlı çelik ya da polietilen altyapı hatları, dev iş makineleri, büyük istasyonlar… Bunlarla anılan bir kurumuz. Doğal gaz dağıtım sektöründe toplam 72 şirket bulunuyor. Bu şirketlerde çalışanların yüzde 86’sını, erkekler oluşturuyor. Yani son derece ‘maskülen’ bir sektörde çalışıyoruz.

Ama rakamlar ve devasa makinelerle yüksek teknolojilerden oluşan bu büyüklük içinde, bizim bir kalbimiz var. Ve daima bu kalbin sıcaklığını göstermek zorunda olduğumuzu derinlerden hissettik. Göstermeliydik ki farkındalıklar artsın. Başkaları da bizim yaptıklarımızdan çok daha iyilerini yapsın.

Göreve geldiğimizde, zaten çok düşük olan sektör ortalamasının da altında bir kadın çalışan ortalamamız vardı. Son dört yılda kadın çalışan sayımız yüzde 22 arttı. Böylece kadın çalışan oranında sektör ortalamasının 2 puan altından 2 puan üstüne çıktık. Kadın Genel Müdür Yardımcımız yoktu, artık var. Kadın müdür sayımız sadece 1’di. Bugün kadın yönetici sayımız yüzde 125 artarak toplam içinde yüzde 30’lara çıktı. Kadın mühendis sayımızı yüzde 130 artırdık. Teknik süreçlerden sorumlu, özellikle sahada kadın müdürlerimiz yoktu, artık var. Yeter mi? Yetmez. Daha iyisini yapar mıyız? Elbette yaparız. Elbette yapacağız.”

“ ‘İş’te Eşitlik Programı’nı hayata geçiriyoruz”

Genel Müdür Dr. Mithat Bülent Özmen, bu süreçte yollarının Yanındayız Derneği ile kesiştiğini kaydederek; “İyi ki de kesişti ve adını ‘İş’te Eşitlik’ koyduğumuz programımız hayat buldu. Programımızın amacı, şirket üst yönetiminin eşitlik prensibini kabul etmesi; kurumun tüm iş süreçlerinde bu prensibi uygulaması; personele iş ve sosyal yaşam üzerinden farkındalık yaratması ve bu uygulamanın sürdürülebilir politika haline getirilmesidir. Bugüne dek kendi içimizde bu konuda birçok toplantılar yaptık. Pilot gruplar kurduk. Odak çalışmaları yaptık ve bu bağlamda bir seminerler serisi oluşturarak hayata geçiriyoruz. Kadın-erkek, yönetici-personel ayrımı yapmadan 2300’ün üzerinde çalışanımızın katılacağı bu seminerlerde, birçok konuyu konuşacağız. Ama aslında temel olarak tek bir ana konuyu; işte, sokakta, yolda, evde ve her yerde ‘eşitliği’ konuşacağız. Çünkü kadın ve erkek eşittir, nokta” diye konuştu.