İBB CHP Grup Başkan Vekili Tarık Balyalı: “Pendik’te İmar Rantı Var”

Pendiklilerin yakından takip ettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili ve İBB/Pendik Belediye Meclis Üyesi Tarık Balyalı, sosyal medya hesaplarından bir video yayınladı. Videoda Pendik’teki imar meselesine dikkat çeken Balyalı, “Sizlere Pendik’in imar rantı gerçeğini anlatacağım.” dedi.

Pendik Belediyesinin, 30 yıldır Ertuğrulgazi ve Sülüntepe mahallerinde yaşayan vatandaşların taleplerini red ettiğini belirten Balyalı, diğer taraftan Yenişehir Mahallesi’nde ise durumun tam tersi olduğunu söyledi.

X hesabından yayınladığı videoyla duruma dikkat çeken Tarık Balyalı, “Burası Pendik Yenişehir Mahallesi. Aslında bu bölgede imar var. Eski plana göre ticari olarak yapılması gereken yerlerdi ama Pendik Belediye Meclisi’nden çıkan karar bu yapılaşmış yerlere yüzde 20 konut yapma hakkı tanındı.” dedi.

Konunun İBB Meclisi’ne de geldiğini söyleyen Balyalı, AK Parti meclis üyelerince yüzde 20 konut yapma hakkının yüzde 50’ye çıkarıldığını söyledi. İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından imar planlarının veto edildiğini ifade eden Balyalı, “Sanıyorum ki birileri mutsuz olacak diye o yüzde 50 konut yapma hakkı bir sonraki ay yüzde 55’e çıkarıldı. Bu hak neden verildi?” ifadelerini kullandı.

Balyalı, Ertuğrulgazi ve Sülüntepe Mahallerindeki gecekondulaşmanın hâla sürdüğünü ve buradaki halkın taleplerinin 30 yıldır reddedildiğini de dile getirdi.