Eski CHP Pendik İlçe Başkanı Bayram Bekar: “İstanbul’daki Başarı Pendik’te Yakalanamadı”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin mevcut Pendik ilçe başkanı Niyazi Güneri’den önceki ilçe başkanı olan Bayram Bekar, yerel seçimlerin ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi. Genel ve yerel siyasete ilişkin soruları yanıtlayan Bayram Bekar; Pendik’te İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Pendik Belediye Başkan Adayı Tarık Balyalı’dan daha fazla oy aldığına vurgu yaptı.

Belli aralıklarla gazetecilerle bir araya gelen önceki dönem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pendik İlçe Başkanı Bayram Bekar, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ardından gazetecilerle yeni bir toplantıda buluştu.

Karşılıklı selamlaşmayla başlayan buluşmanın ana gündemi yerel seçimler oldu.

Ülke gündemi, ekonomik düzensizlik, kayıt dışı göçmen meselesi ve daha pek çok konu hakkında partisinin genel siyasi çizgisinde açıklamalar yapan Mimar Bayram Bekar, konu yerel seçimlere geldiğinde çarpıcı açıklamalar yaptı.

Öncelikle seçimleri kazanan tüm belediye başkanlarını, muhtarları ve azaları tebrik ederek sözlerine başlayan Bayram Bekar, toplantının devamında önemli söylemlerde bulundu.

“İstanbul’daki başarıyı Pendik’te gösteremedik.”

Pendik’te CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 190.139 oy aldı. (%45.44)
CHP Pendik Belediye Başkan Adayı Tarık Balyalı ise 179.611 oy aldı. (%42.78)
Büyükşehir belediye başkanlığı için İmamoğlu’na oy veren 10.528 Pendikli seçmen, ilçe belediye başkanlığı için Tarık Balyalı’ya oy vermedi.
Eğer Balyalı, Pendik’te İmamoğlu’nun aldığı oy kadar oy alabilseydi seçimi kazanabilecekti. Zira, AK Parti adayı Ahmet Cin ile CHP adayı Tarık Balyalı arasındaki oy farkı sadece 8.017’ydi.

Bu duruma atıf yapan Bayram Bekar, “İstanbul’daki başarıyı Pendik’te gösteremedik.” dedi.

Merkez mahallelerden beklediğimiz oy potansiyelini yakalayamadık.

Özellikle Batı, Doğu, Sapanbağları, Yeşilbağlar, Bahçelievler ve Yeni Mahalle gibi Pendik ilçesinin merkezi sayılabilecek mahallelerden beklenilen oy potansiyelini yakalayamadıklarını vurgu yapan Bayram Bekar, CHP Pendik Belediye Başkan Adayı Tarık Balyalı’nın sık sık “Ben Pendikli’yim. Çocukluğum Pendik çarşısında geçti. Merkez İlkokulu’nda, Pendik Lisesi’nde okudum.” vurguları yaparak konuşmalar yaptığını hatırlattı ve buna rağmen çarşıdan Balyalı’ya beklenilen derecede destek gelmediğini, rakip aday ile arasındaki farkın çok fazla açılmadığını söyledi.

CHP Pendik örgütü yeteri kadar çalıştı mı?

Toplantıya katılan Pendikli TV Genel Yayın Yönetmeni Samet Övüç’ün sorusu üzerine Bayram Bekar, “31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde ben de bir CHP’li olarak üstüme düşen sorumlulukları yerine getirdim. Ziyaretlerde bulundum. Sayın Balyalı için oy talep ettim. Özellikle kadın kolumuz ve gençlik kolumuz tüm gayretleriyle çalışmalar yürüttüler. Hepsine teşekkür ediyorum. Burada önemli olan hususlar şunlar: Bu kadar büyük bir seçim ekonomisiyle girilen bir yerel seçimde; doğru kadrolar kuruldu mu, meclis üyeliğinde doğru isimler tercih edildi mi, Pendik’te yaşayan halkın demografik yapısı doğru analiz edilebildi mi?”

Sözlerine, gelen sorular üzerine şöyle devam eden Bekar:
Pendik’te bilindiği üzere 250 bin Karadenizli seçmen, 50 bine yakın Trabzon asıllı seçmen var. Bunların büyük çoğunluğu da çevresini etkileyebilen insanlar… Acaba CHP Pendik Belediye Meclis Üyesi aday listesinde kaç Karadeniz kökenli aday seçilebilecek sıradaydı, bakabildiniz mi? Ya da demografik yapı yeterince iyi analiz edilebildi mi?”

Kutlu Özdemir’in açıklamaları…

Yine Samet Övüç’ün, “Geçtiğimiz günlerde, önceki dönem CHP Pendik Belediye Meclis Üyesi Kutlu Özdemir tarafından bir kamuoyu açıklaması sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Paylaşımda özetle, Kutlu Özdemir tarafından CHP Pendik İlçe Başkanlığına bir miktar para (15 Bin Dolar) bağışlandığı ve bu paranın ne için harcandığını sorguladığı anlaşılıyor.
Sormak istiyorum, İBB Meclis Üyesi olmak için seçilen bu yöntem CHP’de yerleşmiş bir anlayış mı? CHP Pendik İlçe Başkanlığı yapmış bir kişi olarak cevaplar mısınız?” sorularına cevaben Bayram Bekar, “Kutlu Özdemir arkadaşımız da diğer arkadaşlarımız gibi belediye meclis üyesi olabilecek arkadaşlarımızdan bir tanesiydi. Onun seçtiği yöntem bu. Benim bu konu hakkında yorum yapmam uygun olmaz ancak şunu söyleyebilirim; Kutlu Özdemir hakkında parti içi bir disiplin mekanizması işliyor. Niyazi Güneri’nin para ile pul ile ilişkisi olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Niyazi Bey böyle bir insan değil. Öte taraftan Kutlu Özdemir arkadaşımızın bu konuyu Yerel Seçim Değerlendirme Toplantısı’nda açıklığa kavuşturmaya çalışmasını da dikkatle takip ettik.”

CHP Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri görevini bırakmalı mı?

Toplantının sonuna doğru Bayram Bekar’a, CHP Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri’nin geçtiğimiz kongrede sarf ettiği, “Ben siyasi kariyerimde, Pendik Belediyesini kazanmış ilçe başkanı olarak tarihe geçmek isterim. Onun için Pendik Belediyesini kazanamazsak, bir dahaki kongrede aday olmayacağım.” sözleri hatırlatıldı ve şu soru soruldu: “CHP Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri görevini bırakmalı mı, istifa etmeli mi?”

Bayram Bekar bu soruya, “Niyazi Bey kongrede evet bu cümleleri sarf etti. Takdir kendisinin. Biz alınacak her karara saygılı olmak durumundayız.” cevabını verdi.

Toplantının ardından, isimleri zikredilen siyasiler cevap hakkını kullanmak ister mi bilinmiz lakin, hatırlatmakta fayda var; Pendikli TV’nin tüm mecraları tüm siyasilere açık.

Samet Övüç – Pendikli TV