Dr. Kenan Şahin; “Son Günlerde Çok Konuşulan Çınardere Meselesi Yeni Değil.”

Dr. Kenan Şahin; “Son günlerde çok konuşulan Çınardere meselesi yeni değil, 2014 Yerel Seçim Beyannamesinde çok net belirttim. Bu bölge rekreasyon alanı olacak. Buranın planı Büyükşehir Belediyesinde oy birliğiyle geçti.”

Tepeler kamunun malı olmalı

Son günlerde çok konuşulan Çınardere meselesinin yeni olmadığını belirten Başkan Şahin, şöyle devam etti: “2014 Yerel Seçim Beyannamesinde çok net belirttim. Bu bölge rekreasyon alanı olacak. Buranın planı Büyükşehir Belediyesinde oy birliğiyle geçti. Gözdağı da daha önce şahıslarındı. İBB burası tepe, kamulaştırılması gerekir dedi ve kamulaştırdı. Bakın biz Ertuğrulgazi Mahallesi’nde tepe noktalarında da konut yaptırmaya müsaade etmedik. Buraların kamusal alan olması lazım dedik. Şehir planlamanın kitabında da bu yazıyor. Tepeler, nitelikli alanlardır; kamunun malı olsun.” dedi.

“Ben zorlayıcı değilim”

Çınardere’deki gecekonducuların daha nitelikli konutlarda yaşamasını istediklerini ve bunun için Büyükşehir Belediyesiyle anlaştıklarını belirten Başkan Şahin: “İBB’nin Yayalar’da inşa ettiği son derece modern 400 konutluk yerleri var. Gecekonducu konutlarının bugüne kadar en kalitelisi buraya yapıldı. Biz de bekledik ki vatandaşlar gelecek, müracaat edecek ve onların gecekondu çilesini ortadan kaldıracağız. Ama öyle oldu ki sanki biz gittik, yıktık. Ben bugüne kadar anlaşmadığım hiçbir gecekonducunun binasını yıkmış değilim. Çınardere’de de anlaşmak için sabırla bekliyoruz. İBB burada bize destek veriyor. O dairelere talip olan çok. Mahallelerine çok yakın bir noktada önü açık ve deniz manzaralı konutlar. Buranın onlar için bir fırsat olacağını düşünüyorum. Ben zorlayıcı değilim. Kendi takdirleri. Acelemiz de yok. Onların bu daireleri kaçırmamasını istiyorum.” dedi.