5 Adımda Doğal Yollarla Ateş Yakmak

2dog

1- Magnezyum çubuğunu birbirine sürtüştürerek kıvılcım çıkartabilirsiniz. Kamp ateşi oluşturacağımız yerin etrafını taşlarla bir yuvarlak oluşturup ortasına kavları dökerek kıvılcım oluşturup hafif üflerseniz kavlar yanmaya başlayacaktır ve ince dallarla ateşe destek vererek güzel bir kamp ateşi oluşturabilirsiniz. Magnezyum çubuğunun fiyatları 25 ila 60 tl arasında değişmektedir.

2-Doğada bulabileceğiniz kuru , hafif ve ince tahtaları birbirine sürtersiniz ve hafif bir kıvılcım çıktığında üfler ve o kıvılcımı büyütürsünüz. Tahta yanmaya başlayıncada kamp ateşinizi hazırladıysanız yakarsınız. Bu arada ateşi büyütmek için pamukları top haline getirip etrafını vazelinle kaplayalım.En ufak bir kıvılcımda bile büyük bir 30-45 dakika arası sönmeyen ateş oluşmuş olacaktır.

3-Pek doğal bir yol olmasada kibritlerin ucunu balmumuna bandırarak su geçirmez bir kibrit oluşturabilirsiniz. Yanınıza 40 adet balmumuna bandırılmış kibrit alarak kolayca ateş yakabilirsiniz.

4- Gözlük camı veya büyüteç camını bir tarafı güneşe bakacak şekilde kavlara tutacaksınız. Işını inceltirseniz işiniz daha kolay olur. Kavlar tutuşmaya başlayacaktır ve bir eliniz ince dallarda olsun. Ateş hafiften yanmaya başladığında onu azcık üfleyerek destekleyebiliriz ve ince dalları ortadan ikiye kırıp attıktan sonra bir daha üfleyelim tutuşması için ve kamp ateşiniz kurulmuştur. Bunları yaparken eğer ormanda yapacaksınız taşlarınızı iyi seçiniz ve etrafınıza bakın çünkü olası bir şeyde büyük bir orman yangınına maruz kalabilirsiniz.

5-Sivri bir sopayı avucunuzun içine alın ve kuru olduğundan emin olduğunuz bir tahtanın ortasına dikey bir şekilde avcunuzda çevirin. Hızlanın ve bi yandan tahtanın ucuna bakın.kıvılcım çıktığı zaman döndürmeyi kesmeden devam edin ve hafif bir şekilde üfleyiniz. Ateş hafiften büyümeye başladığında ateşi neyde yakacaksanız ona doğru tutun ateşi ve havanın rüzgarının kıvılcıma gelmemesine dikkat edin. Bir rüzgarda ateşi tekrardan başlatmak zorunda kalabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza iyi günler dilerim, esen kalın.

Tahir Keskin