Cumhur İttifakı’nın Ak Partili İBB Başkan Adayı Murat Kurum Pendik’teydi

Cumhur İttifakı’nın AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum, Pendik’te STK temsilcileriyle buluştuktan sonra Pendikspor Tesislerine çıktı, daha sonra da sahil meydanında vatandaşlarla buluştu. Kurum; Pendik’te trafik düzenlemelerini hızla yapacaklarını ve bölgedeki ulaşım sorununa çözüm getireceklerini söyledi. Ayrıca, Pendik’e yeni raylı sistem hatları ve yaşam merkezleri kazandıracaklarını belirtti. Kurum, aynı zamanda Pendikspor’a destek vereceklerini ve yeni tesisler inşa edeceklerini de açıkladı.

Cumhur İttifakı’nın AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum Pendik’te STK Temsilcileri ve Kanaat Önderleri ile kahvaltı programda bir araya geldi. Programa Murat Kurum’un yanı sıra Pendik Belediye Başkanı Ahmet CinAK Parti Pendik İlçe Başkanı Özer Sarıkaya, MHP Pendik İlçe Başkanı Kerim Kaya ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Programda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum:
“Biz İstanbul’u olgun bir demokratik kültür içinde yöneteceğiz. Yani her kesimden insanımız, bizim paydaşımız olacak. Çok sesli, çok kültürlü ve liyakatli bir yönetim yapısıyla, İstanbul’un sorunlarını ele alacağız ve bu salonu dolduran siz değerli kardeşlerimizle birlikte çözeceğiz.

22 yıldır, tarihi nitelikteki her bir projemiz; yeni bir projenin kapılarını araladı. Yaptığımız her bir çalışma, daha büyük çalışmanın ve değişimin yolunu açtı. Bakanlığım döneminde Pendik’te iki muhteşem yeşil eser yaptık, millet bahçelerimizi sizlerin hizmetine sunduk.”

“50 YIL BOYUNCA KONUŞULACAK ÇOK GÜZEL, ÇOK ÖZEL İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”

“Allah bize güç kuvvet verdi, birçok mahallemizde kentsel dönüşümü hızlandırdık. 20 bin yuvamızı dönüşüm kapsamına alarak, hayatlara dokunduk. Vatandaşımızın yıllardır çektiği mülkiyet derdini süratle çözdük. Her şartta belediyemizin yanında durduk. Biz yine; önümüzdeki beş yılda, her zaman Pendiğimizin yanıbaşında olacağız. Hep birlikte; 50 yıl boyunca konuşulacak çok güzel, çok özel işlere imza atacağız.

Pendik’te, TEM ve E-5 yanyol düzenlemesini; Pendik Meydan Katlı Kavşağını süratle yapacağız. Trafik çilesine karşı ilk hamleyi yapacağız. Sultanbeyli – Kurtköy; Pendik – Sabiha Gökçen – Tuzla ve Sabiha Gökçen – Kurtköy Metro Hatlarını süratle başlatacağız.

Tuzla – Samandıra arasında ihtiyaç duyduğunuz Raylı Sistem Hattını kurarken; bir diğer grubumuz; Belediye Binası Önü, Süreyyapaşa – Aydınlıyolu Caddeleri arasındaki battı çıktı uygulamasını tamamlayacak. Pendik’te bizim dönemimizde trafik çilesi bitecek, sevgiye, ailemize, çocuklarımıza zaman kalacak. Pendik büyüyecek, Pendik güzelleşecek, Pendik zenginleşecek. Aydos ormanında; Pendik’imize hitap edecek muhteşem bir yeşil alanı sizlere hediye edeceğiz. Pendik’teki ihtiyaç sahibi ailelerimize maddi destekler vereceğiz. Yavrularımız için, Pendik’in her mahallesine yeni kreşler yapacağız”

Programda konuşan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, “2019 senesinde Pendik’e getirilmesi gereken yatırımların şimdi tek tek hesabını yapıyoruz ve Sayın Murat Kurum’un başkanlığında bu yatırımların Pendik’e gelmesi için mutabık kaldık. İnşallah önümüzdeki günlerde büyükşehir belediyesini kazanmak suretiyle, Pendik’e gelmesi gereken yatırımları getireceğiz ve Pendik’in çehresini çok daha güzel hâle getirmek hedefindeyiz.” dedi.

Siltaş Yapı Pendikspor Kulübü’nü ziyaret etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, STK Temsilcileriyle Buluşma programının ardından Pendikspor tesislerine ziyarette bulundu. Pendiksporlu futbolcularla sohbet eden Kurum, futbolcular ve teknik heyetle fotoğraf çektirdi. Ardından topun başına geçen Murat Kurum penaltı atışı yaptı.

“2027 AVRUPA, 2036 OLİMPİYAT”

Bir süre gazetecilerle birlikte penaltı atışı yapan Murat Kurum, “Her alanda olduğu gibi sporun ve sporcunun yalnız bırakıldığı anlayıştan uzak, İstanbul’un sporla iç içe yaşayacağı ve mahalle ölçeğinde her türlü spor faaliyetinin yapılacağı bir İstanbul vaad ediyoruz. İlk etapta 2027 Avrupa oyunlarının, ardından 2036 olimpiyat oyunlarının İstanbul’da yapılabilmesi için 1 Nisan itibari ile tüm kulüplerimizle bu mücadeleyi verecek ve biz de İstanbul Büyükşehir belediyesi olarak her türlü altyapı ve tesisi İstanbulumuza kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Pendikspor Çınardere Tesislerinde futbolcularla buluşan Kurum, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kurum, spordaki kardeşlik hukukunun her alanda gösterilmesi ve yaşatılmasını temenni etti. Kurum, uluslararası spor organizasyonlarının İstanbul’da yapılabilmesi için 1 Nisan itibariyle paydaş kurumlarla işbirliği içerisinde her türlü altyapıyı ve tesisi kente kazandırmaya devam edeceklerini dile getirdi. Pendikspor’un İBB’den bazı beklentilerinin olduğuna dikkati çeken Kurum, “Türk sporunun en önemli markalarından bir tanesi olan Pendikspor’umuzdayız. Tarihi 1950 yılına uzanan ve başarılarıyla hem Pendik’imizin hem de İstanbul’umuzun göğsünü kabartan bir kulübümüzdeyiz.” dedi. Takım kaptanı ve oyuncularla bir araya geldiklerini ifade eden Kurum, “Bir penaltı attık ama zannedersem bize bir torpil yaptılar.” diye konuştu.Kurum, “Öncelikle Çamlık Mahallemizde 93 bin metrekarelik alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olup, şu an atıl durumda bekleyen alana bir spor vadisini inşallah Pendik’imize ve bölgemize kazandıracağız. Orada amatör spor kulüplerinin, Pendik’in tüm gençlerinin, futbol, basketbol, voleybol gibi tüm branşları oynayabileceği bir tesis ve bu tesisle birlikte bir spor yaşam vadisini, Çamlık Vadimizi inşallah mahallemizde ve Pendik’imizde inşa etmek suretiyle yeni tesislerimizi Pendik’imize kazandıracağız.” dedi. Murat Kurum, şu anki stadyumun kapasitesinin Pendikspor’a yetmediğini, ilçenin ve kulübün şanına yakışır kompakt bir stadyum ile spor yaşam merkezi yapacaklarını bildirdi. İBB adayı Kurum, konuşmalarının ardından basın mensuplarıyla futbol oynadı. Maçın ardından muhabirleri tebrik eden Kurum, “Bizim her ne kadar görüşlerimiz, fikirlerimiz, tuttuğumuz takımların rengi farklı olsa da üzüntülerimiz, sevinçlerimiz hep aynı. O yüzden burada Pendikspor’umuza ziyaret bu manada bizim için çok kıymetliydi, çok değerliydi. İnşallah, böyle bir basın turnuvasını burada düzenlemek istiyoruz.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Pendikspor Kulüp Başkan Vekili Atakan Yüce tarafından Murat Kurum’a isminin yazılı olduğu 34 numaralı forma hediye edildi.

Pendik sahil meydanında vatandaşlarla bir araya gelindi.

Cumhur İttifakı’nın AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum, Pendik’te bir dizi ziyaretin ardından düzenlenen mitingde vatandaşa seslendi. Kurum, “Pendik’ten aldığımız bu destekle; 1 Nisan sabahı İstanbul’u bayram yerine çevireceğiz. İstanbul’a özlediği ne varsa yeniden kazandıracağız. Bu şehrin tamamını, bulvarlarından ara sokaklarına kadar yeniden ihya edeceğiz. Şu meydanın sevgisini karşılıksız bırakamayız. Bu umutları, bu ümitleri; bu pırıl pırıl gençlerimizi karşılıksız bırakamayız. Sizlerle birlikte el ele, omuz omuza vereceğiz ve 31 Mart akşamı İstanbul’da Fetret Devri’ni bitireceğiz. İstanbul’u ayağa yeniden kaldıracağız. Biz başkaları gibi öyle yarı zamanlı değil, tam zamanlı belediye başkanı olacağız. 7 gün 24 saat görevimizin başında olacağız. İstanbul’un hizmetinde olacağız. Göreceksiniz, en büyük farkımız, ahde vefa olacak. Vaatlerimizi ortada bırakmayacağız, söz verip unutanlardan olmayacağız. Mevcut yönetimin yaptığı gibi sözlerimizin sadece onda birini değil, projelerimizin yüzde yüzünü yapacağız. Pendik’in huzurlu, güvenli, mutlu geleceği için özenli bir proje ve takvim hazırladık. Size söz veriyorum. Pendik’te bizim dönemimizde trafik çilesi bitecek. Sevgiye zaman kalacak. Ailemize, çocuklarımıza zaman kalacak. Pendik büyüyecek, Pendik güzelleşecek, Pendik zenginleşecek. Biz CHP’li İBB yönetimindekiler gibi algıda usta değiliz. Biz, alın terinde ustayız. Onlar algı yapar, biz eser yaparız. Onlar reklam yapar, biz hizmet yaparız. Çünkü bizim anlayışımızda siyaset; meslek değildir. Siyaset, kariyer büyütme yeri değildir. Siyaset eserdir, siyaset hizmettir. Bizde de eser bitmez, müjde bitmez” dedi.

“BÜYÜKŞEHİRİN YAPTIĞI İŞLER PENDİK BELEDİYEMİZLE YARIŞAMAZ”

Murat Kurum, “Pendik’imiz Cumhuriyet Halk Partili İstanbul Büyükşehir Belediye yönetimi tarafından yalnız bırakılmasına rağmen, şöyle geriye dönüp baktığınızda Pendik’te Büyükşehir Belediyesi’nin Pendik’in geleceği adına yaptığı tek bir yatırımdan bahsedemezsiniz. Burada büyükşehirin yaptığı işler emin olun Pendik Belediyemizle yarışamaz.” dedi.

”PENDİK’TE BİZİM DÖNEMİMİZDE TRAFİK ÇİLESİ BİTECEK”

Murat Kurum’un gündeminde kentsel dönüşüm çalışmaları ve Pendik’e yapılan yatırımlar vardı. Kurum, “Bütün İstanbul’da 39 ilçede 964 mahallemizde kentsel dönüşümü vatandaşımızla el ele vereceğiz. Vatandaşımız mağdur etmeden hep birlikte İstanbul’umuzun dönüşümünü gerçekleştireceğiz.” dedi.

”Sizlere söz veriyorum; Pendik’te bizim dönemimizde trafik çilesi bitecek ve ne olacak biliyor musunuz?” diyen Kurum şöyle devam etti:

”Sevgiye zaman kalacak. Ailelerimize, çocuklarımıza, evlatlarımıza zaman kalacak. Pendik büyüyecek, güzelleşecek, Pendik zenginleşecek. Kıymetli kardeşlerim, biz Cumhuriyet Halk Partili İBB yönetimindekiler gibi algıda usta değiliz.”

”BİZ ALIN TERİNDE USTAYIZ”

Biz neyde ustayız biliyor musunuz? Alın terinde ustayız. Onlar algı yapar biz eser yaparız. Onlar boy boy reklam yapar. Biz hizmet yaparız. Çünkü bizim anlayışımızda siyaset nedir biliyor musunuz? Siyaset meslek değildir. Siyaset kariyer büyütme yeri değildir. Siyaset eserdir. Siyaset hizmettir. Biz de evelallah eser bitmez. Müjde bitmez. O zaman ne diyoruz, afetlere dirençli İstanbul diyoruz. Afetlere dirençli Pendik diyoruz ve Pendik’te inşallah yeni yapacağımız yüzlerce sosyal konutla dar gelirli kardeşlerimizi ev sahibi yapacağız. Hayallerine ulaştıracağız. Ve inşallah Pendik’te dönüşüme girmeyen tek bir riskli yapı kalmayana kadar Ahmet Cin başkanımla mahalle mahalle çalışacağız.”

CHP’li İBB Yönetiminin AK Partili Pendik İlçe Belediyesi’ni yalnız bıraktığını belirten Murat Kurum, buna rağmen, Pendik Belediyesi’nin, İBB’nin yüzde birini denk gelen bütçesiyle, İBB’den çok daha vizyoner projelere imza attığını söyledi.

Mevcut İBB Yönetiminin İstanbul’u ihmal ettiğini belirten Kurum, 1 Nisan’da, bambaşka bir İstanbul vadetti: “İstanbul’un her yerinin sevgisizlikten ve sadakatsizlikten dökülmeye başladığını söyleyen Kurum, “Karşımızda her yeri sevgisizlikten, sadakatsizlikten dolayı dökülmeye başlayan kocaman bir şehir var. Fetret döneminden kurtulmayı bekleyen, yeniden yükselişi arzulayan bir İstanbul var. Hak ettiği eserleri arayan aziz İstanbul halkı var. Hiç kimsenin mağdur olmadığı bir İstanbul için çalışacağız.”

Murat Kurum, Pendik’e Fuar Alanı müjdesi de verdi: “Pendik’te TEM ve E5 yanyol düzenlemelerini, Pendik meydan kent kavşağını süratle yapacağız. Trafik çilesine karşı ilk hamleyi Pendik’te böyle atmış olacağız. Bir taraftan Sultanbeyli-Kurtköy, Pendik-Sabiha Gökçen ve oradan Tuzla hattını, diğer taraftan da Sabiha Gökçen-Kurtköy metro hatlarına süratle başlayacağız ve yine orada Tuzla-Samandıra arasında ihtiyaç duyduğumuz raylı sistem hattı da inşallah 1 Nisan itibarı ile başlayacağımız öncelikli işlerimiz arasında. Diğer taraftan Belediye Binası önü ve oradan Süreyyapaşa-Aydınlı Yolu Caddesi arasında bir battı-çıktı  uygulamasını tamamlarken, yine Başkanım da bahsetti, Hızlı Tren İstasyonu’ndaki otoparkımızı da inşallah hızlı bir şekilde Pendik’e kazandırıyor olacağız.

Pendik’imizin yıllardır bekleyen bir Fuar Alanı projesi var. Bunu da Ticaret Odamız ile birlikte, Pendik Belediyemiz’e ihtiyaç çerçevesinde inşallah Pendik’imize kazandıracak adımlarımızı atıyor olacağız.” diye belirtti.

CHP’Lİ İBB YÖNETİMİ PENDİK’İ YOK SAYDI”

CHP’li İBB Yönetiminin AK Partili Pendik İlçe Belediyesi’ni yalnız bıraktığını belirten Murat Kurum, buna rağmen, Pendik Belediyesi’nin, İBB’nin yüzde birini denk gelen bütçesiyle, İBB’den çok daha vizyoner projelere imza attığını vurguladı: “Pendik’imiz CHP’li İBB Yönetimi tarafından yalnız bırakılmasına rağmen, şöyle geriye dönüp baktığınızda, Pendik’te Büyükşehir Belediyesi’nin Pendik’in geleceği adına yaptığı tek bir yatırımdan bahsedemezsiniz. Gelmediler. Görmezden geldiler. Pendik’i yok saydılar. Ama biz ne yaptık? Ahmet Başkanım’la el ele verdik, gece gündüz çalışarak bu ilçenin Büyükşehir’den, yüz kat daha düşük bütçesiyle, inanın, onlardan daha vizyoner, Pendik’in geleceği adına işlere, projelere imza attık. Burada Büyükşehir’in yaptığı işler, emin olun, Pendik Belediyemiz’le bile yarışamaz. Buradaki kıyası görmeniz adına anlatıyorum; bizim bir tane ilçe belediyemiz bile bugün İBB’nin yaptığı hizmetlerden daha fazlasını yapabiliyor.” dedi.

“FETRET DÖNEMİNDEN KURTULMAYI BEKLEYEN BİR İSTANBUL VAR”

Mevcut İBB Yönetiminin İstanbul’u ihmal ettiğini belirten Kurum, 1 Nisan’da, bambaşka bir İstanbul vadetti: “İstanbul’un her yerinin sevgisizlikten ve sadakatsizlikten dökülmeye başladığını söyleyen Kurum, “Karşımızda her yeri sevgisizlikten, sadakatsizlikten dolayı dökülmeye başlayan kocaman bir şehir var. Fetret döneminden kurtulmayı bekleyen, yeniden yükselişi arzulayan bir İstanbul var. Hak ettiği eserleri arayan aziz İstanbul halkı var. Hiç kimsenin mağdur olmadığı bir İstanbul için çalışacağız. Çocuklarımızı, kadınlarımızı, yaşlılarımızı mutlu etmek için çalışacağız. Şöyle başımızı yastığa koyduğumuzda, ellerimizi ensemizde birleştirdiğimizde, tavana baktığımızda; Pendik’in yarınlarını hayal edeceğiz. Uyku tutmayacak, geceler gündüzlerle birleşecek. Ama göreceksiniz; biz çalışıp çabalayıp; bu milleti, güzel İstanbul’a yeniden kavuşturacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Azra Başaran / Tuba Koç
Kamera: Yusuf Kapukaya
Video Kurgu: Samet Övüç