CHP’li Mehmet Aksu: “İlçe Yönetimi Seçim Değil, Kongre Kazanmak İçin Çalıştı”

CHP içinde sevilen, STK’larda önemli görevlerde bulunan ve yerel seçim sürecinde çalışan önemli isimlerden biri olan Mehmet Aksu, Pendikli TV’den Samet Övüç’e süreci değerlendirdi. CHP Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri ve yönetimini eleştiren Aksu, Tarık Balyalı’nın son 3 ayda başarılı bir çalışma yürüttüğünü ifade etti.

31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, CHP’nin Anadolu Yakası sahil şeridinde kazanamadığı tek ilçe olan Pendik’te seçim çalışmaları yürüten Mehmet Aksu ile bir söyleşi yaptık.Mehmet Bey, seçim sürecine ilişkin ilk önce ne söylemek istersiniz?

-Samet Bey öncelikle bu konuda söz hakkı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Pendiklilerin, CHP’li seçmenin sürece ilişkin bilgi edinmesini kıymetli buluyorum.
Bireysel olarak sahadaydım. Partimin verdiği tüm görevleri yerine getirmeye çalıştım. Sayın Tarık Balyalı ile programlara, etkinliklere katıldım. Bunlar benim yaptıklarımdı.
Örgütümüz de sahadaydı. Sayın Tarık Balyalı ve Sayın Ekrem İmamoğlu için oy istedik, vatandaşlarla buluştuk ama düşük bir motivasyon, büyük bir koordinesizlik ile…

Partinin Pendik’te motivasyonu mu düşüktü, bunu biraz açar mısınız?

-Tabii… Biliyorsunuz ilçe başkanı ve yönetimi seçildiği kongrede bazı sözler vermişti. Birleştirici olacağına yönelik, eski düzenin değişeceğine yönelik ve daha pek çok konu hakkında… Bunlar gerçekleşmeyince partililerin inancı azaldı, motivasyonu düştü.

Neydi bu sözler ve hangileri tutulmadı?

-Ben eksiklikleri ifade edeyim. Örneğin; liyakatın esas alınacağı ifade edilmişti. Belediye meclis üyesi aday listesinde gördüğümüz şu oldu: Liyakat değil, sadakat ve kişisel yakınlık dikkate alınmış.
Ya da başka bir örnek vermek gerekirse; ilçenin demografik yapısı dikkate alınacaktı ama bu da olmadı.

Belediye meclis üyesi aday listesine yönelik mi eleştiriniz?

-Sadece bu değil lakin en güncel olan konu bu. Biliyorsunuz seçimden önce bu listeyi açıklar ve seçime öyle girersiniz. Tabii partililer bu ve benzeri hususların dikkate alınmadığını görünce inancını yitirir. Kişi partili değil ama CHP’ye oy verme potansiyelindeyse de bu sefer bu konularda daha hassas davranan tarafa oy tercihinde bulunur. Öyle de oldu.
Samet Bey düşünebiliyor musunuz; CHP listesinde neredeyse Karadeniz kökenli kimse yok. Olanların da bu bölge insanıyla bağı yok. Siz bu nüfus yoğunluğunu, demografik yapıyı dikkate almazsanız, vatandaş da kendisi açısından temsil verilen/verilmiş olan partiyi tercih eder.

Peki bu liste belirlenirken sorumluluk kimdeydi?

-Biz bu süreçte CHP Pendik ilçe başkanı, il başkan yardımcısı ve yönetimi ile muhatap olduk. Sorumluluk da kendilerinindir diye düşünüyorum.

Peki Tarık Balyalı?

-Tarık Bey “çalışmadı”, “üstüne düşeni yapmadı” dersem haksızlık yapmış olurum. Kendisi seçim sürecinde iyi bir iletişim süreci yönetti. Özellikle son 3 ayı başarılı geçti. Tabii seçimde 3 ayda kazanılmıyor, öncesinde de epey bir yol kat etmek gerekirdi.

Gelelim asıl soruya; CHP Pendik ilçesini neden kazanamadı?

-Aslında az önce de söylediğim gibi örgüt yeterince motive edilemedi, seçim kazanmak için değil delegasyonu elde tutup kongre kazanmak için bir çalışma yapıldı, belli bir toplum kesimine hitap edildi ve herkese ulaşılamadı.
Şunu da söylemem gerek; ekonomik koşulların bu kadar kötü olduğu bir dönemde, adaletsizliğin, düzensizliğin olduğu bir dönemde, özellikle Türkiye genelinde CHP’nin birinci parti olduğu bir dönemde, Pendik’te kazanılmalıydı ama olmadı.

Pendik ilçe yönetiminde bir değişiklik bekliyor musunuz?

-Samet Bey beklesem de yakın zamanda bir değişim olacağını düşünmüyorum. Zaten mevcut ilçe başkanı da son kongrede yaptığı açıklamada, böyle bir sonuç alınırsa bir dahaki kongrede aday olmayacağını ifade etmişti. Yani bir istifa söz konusu olmayacaktır diye düşünüyorum.

Bundan sonraki siyasi hedefiniz nedir?

-Siyaset uzun soluklu… Dünü, bugünü ve yarını var. Bundan sonrası için elde ettiğimiz tecrübelerle, partimizi daha geniş kitlelere ulaştırmak ve partinin 81 vilayetten nüfusa göre eşit dağılımlı  olması adına, genel seçimlerde iktidar olmak için üstüme düşen tüm görevleri alacağım.
Samet Bey; Her konuda olduğu gibi siyasette de rekabet iyidir, yeter ki hırs kişiyi esir almasın.

Teşekkür ederim bu söyleşi fırsatı için…