CHP Pendik Belediye Başkan Adayı S. Tarık Balyalı Projelerini Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Tarık Balyalı, geniş katılımlı bir lansman programında projelerini açıkladı. Yalnızca CHP’li değil, daha pek çok farklı partide görevler almış isimlerin de katılım sağladığı proje lansmanı büyük yankı uyandırdı.

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen proje lansmanında “insana dokunan” projelerini tanıtan Balyalı, Pendik’te herkesi harekete geçiren bir yönetim anlayışı ile birlikte kentin yaşayan bir ilçeye dönüşmesi için hizmet vereceğini söyledi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantıda başta gençleri ilgilendiren bir çok önemli projenin tanıtımını gerçekleştiren Tarık Balyalı, gelecek kuşaklara modern ve yaşayan bir ilçe bırakmak istediğini vurguladı.

CHP Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Tarık Balyalı proje tanıtım toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Büyümeyi betonlaşma zannettiler. Büyümeyi nüfus artışı zannettiler. O yüzden bu gün gelinen noktada Pendik artık 750 bin nüfuslu uyuyan bir şehir haline geldi. Özellikle son 5 senedir yapılanın değil yapılamayanın haddi hesabı yok. Her Pendikli gibi ben de bu sürece çok yakından şahit oldum.Üzülüyorum ve gerçekten içim parçalanıyor. Büyüdüğüm şehire bu kadar özensiz davranılmasını içime sindiremiyorum. Bu şehri ayağa kaldırmak istiyorum ama sadece ayağa kaldırmak yetmez. Pendik gelişecekse Pendikli için gelişecek. Pendik kalkındıkça Pendikli de kalkınacak. Pendik değerlendikçe tüm Pendikliler bu gelişimden payını alacaklar.

Pendik için hayallerim var. Şehrim için hayallerim var. Kentsel dönüşüm sorunu çözülmüş herkesin tapulu yuvasında ailesiyle birlikte mutlu mesut bir Pendik yaratmak istiyorum. Çocuklarımızın kreşten başlayıp liseyi bitirene kadar güvenli ve bakımlı okullarda okumasını sağlamak istiyorum. Gençlerimizin sosyalleşebilmesi için 2 saat yol gitmesine gerek kalmasın istiyorum. Emeklilerimiz belediyenin desteğini hep yanlarında hissetsin istiyorum. Ben bu günkü bir avuç insanın yani Pendik’te ki üç avuç ve 10 insanın değil tüm Pendik’in hizmetkarı olmak istiyorum. Biliyorum ki ben bu hayalleri ancak sizlerle birlikte gerçekleştirebilirim. Prestij projelerimizi Pendik’te yaşayan herkesi kapsayan bir vizyon planı ile ele aldık. Pendik gelişecek, Pendikli gelişecek. Pendik kazanacak, Pendiklinin refahı artacak.”

GENÇSEL DÖNÜŞÜM MERKEZİ

* Engelli Aktivite ve Rehabilitasyon Merkezi
* Dernekler Yerleşkesi

* Pendik Yeşil Yaşam Vadisi / Yenişehir’de Nefes Alacak Yeni Bir Yaşam Alanı Oluşacak
* Kemiklidere Yeşil Yaşam Vadisi
* Çınartepe; Gözdağı’na Kardeş Mesire Alanı
* Macera Park Pendik
* Uluslararası Kongre Merkezi / Pendik Kongre Turizminin Merkezi Olacak

* Fuar Merkezi / Ekonominin Nabzı Pendik’te Atacak
* Tarım ve Hayvancılık ile Kırsal Kalkınma

İMAR VE ŞEHİRCİLİK PROJELERİ

Pendik’e özel kentsel dönüşüm modelini iki ana başlıkta inceliyoruz. Bunlardan ilki, gecekondu alanlarının yoğun biçimde içinde bulunduğu, tapu ve mülkiyet sorunlarının çözümüne ilişkin dönüşüm modelimiz; İkincisi ise, Pendik’in eskiyen bina stoğunun mevcut imar planlarından kaynaklı olarak dönüşememesine ilişkin önerdiğimiz yeni kentsel dönüşüm modelimiz olacaktır.”
* Pendik’e Özel Kentsel Dönüşüm Modeli / Sizinle Birlikte, Size Sorarak, Pendikliyle Konuşarak Dönüşeceğiz
* Mülkiyet Sorununa Kalıcı Çözüm

ULAŞIM PROJELERİ

Pendik’te ulaşım da dönüşecek. Ulaşım projelerimizin hedefi, Pendiklinin yolda geçen süresini ortalama 20 dakika düşürmektir. Bunu yaparken de Pendik’i yeşil bir kent haline getireceğiz. Bir sahil kenti olan Pendik’imizi yeniden denizle buluşturacağız; Pendiklinin denizle olan bağını yeniden tesis edeceğiz.”
* Ulaşım Yatırımları / Pendik’te Ulaşım da Dönüşecek

DAHA GÜVENLİ VE AKICI TRAFİK PROJESİ

* Denize Ulaşım
Deniz ulaşımını teşvik edecek projeler, ada turları ve deniz taksileri ile Pendik’in denizle olan bağını güçlendireceğiz. Ayrıca, Pendik Belediyesi olarak bir gezinti teknesi satın alıp, Pendiklinin hizmetine sunacağız.
* Seyir Terasları / Doğu ve Batı Mahallelerimizde deniz üstünde iki adet seyir terası inşa edeceğiz
* Kısa Mola ve Kısa Mola Evde / Engelli Bireylere ve Ailelerine Rahat Bir Nefes
* Yenipazar Caddesi Yayalaştırma Projesi

PENDİK BURNU SOSYAL VE AÇIK SPOR TESİSLERİ

Pendik Burnu’nda atıl durumda bulunan eski tesis alanını, restoran, kafe, çocuk oyun alanları, tenis kortları, basket ve voleybol sahaları ile donatacağız.”
* Kapalı Pazarlar
* Memurlar Lokali
* 7 Tematik Park
* Pendik Uzay Gözlem Evi
Pendik’te, Aydos ormanlarının olduğu bölgede faaliyet gösterecek olan bir uzay gözlem evi açacağız. Çok sayıda ve farklı özelliklere sahip teleskoplar ile Pendiklilere Uzayı yakın edecek ve deneyim imkanı sunacağız.”
* Meydanlarımız ile Daha Yeşil Bir Pendik
* Pendik’e Yakışan Prestijli Cadde ve Sokaklar
* Sorunsuz Park Yerleri, Huzurlu Pendik
* 7 Açık Spor Tesisi
* Amatör Spor Kulüpleri ile İş Birliğini Artıracağız

MEMURLAR LOKALİ

“65 Yaş Üstü Buluşma Merkezi
Batı mahallesindeki Eski Kızılay Gençlik Merkezini, 65 yaş üstü büyüklerimizin sosyal bir ortamda kaliteli vakit geçirebilecekleri bir merkeze dönüştüreceğiz. Bu merkez, Türk Kızılay iş birliğinde, kendileri ile yapılacak bir protokol ile hizmete girecek.”
* e-Katılımcı Belediye

ETKİLİ MUHTARLAR VE MAHALLE ÇÖZÜM MERKEZLERİ

* Etkili Muhtarlar
* Söz Mahallelide Mahalle Çözüm Merkezi
Her mahalleye özel Mahalle Çözüm Merkezleri kurarak, sorunları sıcağı sıcağına iletebilecekleri bir yapı oluşturacağız. Ayda bir kez mahallelilerle toplanarak sorunlara birlikte çözüm bulacağız.
* Katılımcı Bütçe ve Stratejik Plan

Proje lansmanı toplu fotoğraf çekimin ardından sona erdi.