Boşnak Halk Kıyafetleri Pendik’te Sergilendi

Pendikli Koleksiyoner Müesser Kurt’un eserlerinin yer aldığı Boşnak Halk Kıyafetleri Sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Sergiyi vatandaşlarla birlikte gezen Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Boşnakların kültürünü geliştirmeye yönelik çalışması bizim için çok önemli. Pendik, kültür ve sanat anlamında merkez olmaya devam edecek.” diyerek Müesser Kurt’u tebrik etti.

Birbirinden renkli ve anlamlı sergilere ev sahipliği yapmayı sürdüren Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde bu kez Boşnak Halk Kıyafetleri Sergisi açıldı. Sergiyi vatandaşlarla birlikte gezen Belediye Başkanı Ahmet Cin, tebrik ederek “Boşnakların kültürünü geliştirmeye yönelik çalışması bizim için çok önemli. Pendik, kültür ve sanat anlamında merkez olmaya devam edecek.” diyerek Koleksiyoner Müesser Kurt’u tebrik etti. Sergi açılışında konuşan Müesser Kurt da beş yıldır böyle bir sergi açmak istediğini belirterek “Sandığın açılma vakti gelmişti. Pendik Belediyesine teşekkür ediyorum. Burada, Pendik’te yaşayan Boşnak halkının atadan yadigardeğerli eserler var.” dedi.

Boşnaklara ait kemerler, el işi örtüler, tulum ve şalvarlar…
Pendikli Koleksiyoner Müesser Kurt’un eserlerinin yer aldığı sergide 18. yüzyıl başından bu yana Boşnakların kullandığı geleneksel kıyafetler sergileniyor. Kıyafetlerin yanı sıra zamanın gayretli el işçiliğiyle üretilmiş uşaklar, kemerler, el işi örtüler, tulum ve şalvarlar da sergide yer alıyor. 200 parçanın sergilendiği sergide kıyafetlerin yanı sıra yine gelin sandığı ve ikramlıklar gibi eşyaların bulunduğu özel bir köşede bulunuyor. Boşnak Halk Kıyafetleri Sergisi 4 Aralık Cuma gününe kadar açık kalacak.