Bilim Merkezi Sayısı 3’E Çıkıyor

Açıldığı günden bugüne çocukların yoğun ilgisiyle karşılaşan Bilim Merkezi’nin sayısı 3’e çıkacak. Sülüntepe Şehit Burhan Öner Spor Kompleksi’nin ardından Fatih Mahallesi Neşet Ertaş Bilgi Evi ve Esenler Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi’nde de yeni bilim merkezleri açılacak.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında kapılarını açan Bilim Merkezi, bilimi ve matematiği çocuklara sevdirerek öğretiyor. Pendik Belediyesi tarafından ilki Sülüntepe Mahallesi Şehit Burhan Öner Spor Kompleksi’nde açılan merkezin sayısı yakın zamanda 3’e çıkacak. Çocukları bilimle buluşturan, öğrenme becerilerini deneylerle yaşatarak artıran bilim merkezinin yenileri Fatih Mahallesi Neşet Ertaş Bilgi Evi ve Spor Merkezi ile Esenler Mahallesi Şehit Yalçın Aran Spor Kompleksi’nde hizmet vermeye hazırlanıyor. Yapım çalışmaları devam eden her iki merkezin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor.

Merkezi 11 bin öğrenci ziyaret etti

İçerisinde birbirinden ilginç 50 çeşit düzenek ve deneysel ekipmanın bulunduğu bilim merkezi öğrencilerin ziyaretçi akınına uğruyor. Üç ayda 11 bin öğrencinin ziyaret ettiği merkezde hafta içerisinde okullardan gelen öğrenciler yaklaşık 1 saatlik bilim yolculuğuna çıkıyor. Yine her hafta sonu farklı bir atölye çalışması gerçekleştiriliyor. Eğlenceli kimya deneyleri, böcek robot yapımı, yenilenebilir enerji kaynakları, kuvvet ve hareket deneyleri, çılgın mıknatıslar motorlu gemi yapımı gibi atölye çalışmalarının yapıldığı merkezde çocuklar, bilgiyi yaşayarak keşfedip öğreniyor.

Birbirinden ilginç deneysel ekipmanlar var

Gezenleri bilim dünyasında ilgi çekici bir yolculuğa çıkaran Bilim Merkezi’nde Arşimet Burgusu, Pisagor Teoremi, Kum Sarkacı, Maxwell Diski, Praksinoskop, Palanga Düzeneği, Pedallı Jeneratör, Etki-Tepki Düzeneği, Fısıltı Çanakları, Enerji Üretimi Düzenekleri, Görünür Ses Dalgaları ve Ayna Düzenekleri gibi 50 çeşit deneysel ekipman yer alıyor.