Belediyeler Pardus İşletim Sistemi’ne Geçiyor

​Anadolu Yakası Belediyeleri  PARDUS’a Geçiyor
İstanbul Anadolu Yakası İlçe Belediyeleri, Pendik Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen PARDUS İşbirliği Protokolü İmza Töreniyle TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi dağıtımı PARDUS’a geçiyor. 
Anadolu yakasının 9 ilçe belediyesi, Türk İşletim Sistemi PARDUS’u kullanma kararı aldı. Altyapı çalışmaları ve personel eğitimlerini tamamlayan Pendik, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar Belediyeleri, Pendik Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen işbirliği protokolü töreniyle ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft yerine yerli PARDUS’u kullanmaya başlıyor. 

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezince (ULAKBİM) geliştirilen PARDUS’a geçişle birlikte teknolojik olarak dışa bağımlılığın azalması ve maliyetlerin düşmesi hedefleniyor.
Törene Belediye Başkanları Katıldı

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen TÜBİTAK ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır katıldı.

“PARDUS’un diğer belediyelerde de yaygınlaşmasını istiyoruz”

Milli işletim sistemine Anadolu Yakası Belediye Başkanları olarak topluca destek vermek ve işbirliği yapmak konusunda aylarca çalışmalar yaptıklarını belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “TÜBİTAK, ulusal anlamda yaptığı en önemli işlerden biri olarak Milli İşletim Sistemi PARDUS’u geliştirdi. Bugün geldiği noktada artık gördük ki bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak seviyeye geldi.  Bugün de bu çalışmayı kamuoyuna duyurmak, diğer belediyelerimiz arasında PARDUS’un yaygınlaşmasını sağlamak için TÜBİTAK yetkilileriyle ortak protokol imzaladık.” dedi.

“Birlikte önemli bir işe imza atıyoruz”

Ev sahipliğinden ötürü Pendik Belediyesine teşekkür eden ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu, 2003 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başladıkları milli işletim sistemi çalışmalarında ilk sürümü 2005 yılında ortaya çıkardıklarını belirtti. İstanbul’un 9 belediyesiyle önemli bir işbirliği gerçekleştirdiklerini ifade eden Satoğlu: “Bu