Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Temizlik işleri çalışanlarımız, işlerinin başındalar.”

Pendik Belediyesi iştirak şirketi Personel AŞ. bünyesinde çalışan bazı temizlik işçileri, 2 Kasım Çarşamba günü mesai saatleri içerisinde ilgili sendikanın da haberi olmaksızın iş bırakma eylemi girişiminde bulundular. Belediye Başkanı Ahmet Cin temizlik işleri çalışanlarının işlerini başında olduklarını belirterek yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin şu açıklamalarda bulundu:
Pendik Belediyesi temizlik işçilerimizden bazıları, siyaseti şiddetle kirletmek isteyenlerin tahrikleriyle toplu sözleşme, iş barışı, görev bilinciyle bağdaşmayan bir eylemde bulunmuşlardır. Bu arkadaşlar, bu haksız ve tutarsız eylemin parçası olmak istemeyen diğer çalışanları zor kullanarak engellemeye çalışmışlardır. Kendi siyasi görüşleriyle yönetilen belediyelerde aylardır devam eden grevlerle ilgilenmeyen bazı siyasiler bu eylem üzerinden siyaset devşirmeye çalışmışlardır. Öncelikle ifade etmek isterim ki İşçilerimizin hak arayışı bir haktır. Ancak bu hak arayışının kuralları vardır.

Belediyemiz, işçilerimize en iyi şartları sunmak üzere 21 Ekim’de işçilerimizi temsil eden sendika ile sözleşme imzalamıştır. İmzaladığımız bu sözleşmeye göre 2022 Temmuz ayından geçerli olmak üzere İlk 6 ay için yevmiyelere %80 zam yapılmış, yol bedelleri %321, yemek bedelleri %430, yakacak yardımı %90, bayram yardımı %110, ilk yıl için ikramiye %100, ikinci yıl için %130 oranında artırılmış, 2023 Ocak ayından itibaren 2024 Temmuz ayı sözleşme sonuna kadar 6 aylık periyodlarla enflasyon oranında zam yapılması sözleşmeyle karar altına alınmıştır.

İşçilerimizle yapılan bu sözleşmeye rağmen, 2 Kasım Çarşamba günü tahrik sonucu ortaya çıktığını değerlendirdiğimiz bir eylem başlatılmıştır. Çalışanlarımızın çoğunluğu çalışmaya devam etmek isterken bu haksız eylemi başlatanlar tarafından tehditle engellenmeye çalışmışlardır. Temizlik işçilerimiz bu engellemeye rağmen işlerini devam ettirmek üzere çalışma alanlarında görevlerinin başına dönmüştür. Toplu sözleşmeyle yapılan mutabakat ve anlaşmaya rağmen kışkırtılan bazı işçilerimiz siyasete şiddet dilini hakim kılmak isteyenler tarafından siyasi bir araca dünüştürülmeye çalışılmaktadır. Mevzu, sükunet, hak ve hukuk çerçevesinde takip edilmektedir. Aksatılmaya çalışılan temizlik işlerimiz temizlik işçilerimiz tarafından devam ettirilmektedir. Pendik’e verdiğimiz hizmetleri aksatmaya yönelik haksız, hukuksuz eylemlere müsamaha ile yaklaşmayacağımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.