Bakan Tüfenkci Ahisiad’ın Kabul Etti 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bakanlık toplantı salonunda, Ahi Sanayici ve İşadamları Derneği (AHİSAD) Başkanı İbrahim Çam ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Ahilik Sandığı 2018’de hayata geçecek 

Hükümet olarak esnafın yanında olduklarını belirten Tüfenkci, “Küçük esnafı ezici rekabetten korumak için birçok projeyi hayat geçirdik. Peşin ödemelerde Bağ-Kur indirim imkanı getirdik. İstihdam seferberliğinde esnafımızı da bu teşviklerin içerisine ekledik.” dedi.

Tüfenkci, Esnaf Ahilik Sandığı düzenlemesinin Meclisten geçtiğini hatırlatarak, düzenlemenin esnafı koruyucu olduğunu anlattı.

Sandığın amacının esnafa yük getirmek olmadığına işaret eden Tüfenkci, “Bunu esnafa bir yük getiriyor gibi lanse ediyorlar. Günlük 1 lira, ayda 35 lira gibi bir ödemeyle bunu hayata geçirdik. Bunun yarısını devlet karşılıyor. Buradaki mantık, sen dükkanını kapatmazsan da iflas eden bir kardeşine yardım etmiş oluyorsun. Gönül isterdi ki ahilik sandığını 2017’de yürürlüğe girsin ama bunu 2018’de hayat geçirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Ahisiad Genel Başkanı İbrahim Çam konuşmasında şu konular üzerinde durdu;

“Ahilik teşkilatı iş modelllerinden biri olan kümelenme; bugün uzakdoğu ülkelerinde başarı ile sürdürülen ve büyümeye gelişmeye ve ihtisasa dayalı üretim yönetimi tekniği olarak yaygın olarak uygulanmaktadır. Coğrafyamızda 1200 lü yıllarda kurulan kümelenme iş modelleri Yatağan’da kılıç, Şile’de şile bezi gibi çok sayıda konuda ihtisas ve ekonomi modellemesi sağlayarak, toplumun ihtiyaçlarına güçlü şekilde karşılık verebilmiştir.

Bugünün ihtiyaçlarına, geleceğin ihtiyaçlarına ahilik felsefeleri ve ahi iş modellleri eksiksiz cevap verecektir.”

Ayrıca Başkan Çam, Ahilik Kümelenme Modelinden bahsederek, dernek içerisindeki üyeleri ile kümelenerek 25 ortaklı A.Ş firması kurarak belgelendirme hizmeti vermeye başladıklarını da ifade etti.

Ahisiad Kümelenme Araştırmaları Merkezi Bilim Kurulu Başkanı  Prof.Dr.Ahmet Kal’a “Ahi Meslekler ve Ürünler Külliyatı” projesini  Bakan Tüfenkci’ye  sinevizyondan sunumunu gerçekleştirdi.

Bakan Tüfenkci’nin konuşmasının ardından AHİSİAD Genel Başkanı İbrahim Çam Bakan Tüfenkci’ye hediye takdim etti.Bakan Tüfenkci’de bakanlığın özel hazırlamış olduğu ahilik ansiklopedisini Ahisiad Genel Başkanı İbrahim Çam’a takdim ettiler.