AK Parti’nin Pendik İlçe Başkanı Kim Olmalı? | Samet Övüç Yazdı

Son Güncelleme 06/11/2020 tarihinde yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki AK Parti’yi 2023 seçimlerine taşıyacak İstanbul teşkilatında, 22 ilçe başkanının görevden alındığı iddia edildi. Genel merkez tarafından görevden alındığı iddia edilen ilçelerin bazıları kesinleşmemiş olsa da 13 ilçe başkanının ismi kesinleşti. Buna göre Avcılar, Bahçelievler, Beylikdüzü, Beyoğlu, Esenyurt, Güngören, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sarıyer, Şişli, Tuzla ve Üsküdar ilçe başkanları kongre sürecinde yeniden aday olmayacak. Aldığımız son bilgiye göre Pendik İlçe Başkanı Rüstem Kabil de kongre sürecinde aday olmayacak isimler arasında…

Peki AK Parti’nin Yeni Pendik İlçe Başkanı Kim Olacak?

İşte bu yazımızda herkesin merak ettiği bu soruyu masaya yatıracağız. Tabii ki herkesin aklından bazı isimler geçiyor. Bu doğal…

Öne çıkan isimler de var elbette. Pendik sokaklarında konuşulan, ilçe teşkilatı arasında dillendirilen isimler…

Bu isimlerden bazısı iş insanı, bazısı avukat, bazısı mühendis…

Gelelim Sadede

Alfabetik sırayla inceleyecek olursak, AK Parti Pendik İlçe Başkanlığı için adı geçen bazı isimler şöyle;

  • Murat Kaya,
  • Müslim Şahin,
  • Ramazan Öztürk,
  • Süleyman Pergel

Bu isimler şuan ilçemizde konuşulan isimlerin başında gelse de hiç beklenmeyen bir isim de AK Parti Pendik İlçe Başkanı olabilir.
İsterseniz biz yazımıza konuşulan isimler üzerinden devam edelim.


Murat Kaya:

İş insanı Murat Kaya Pendik’te tanınan bir isim. Parti içerisinde önemli görevlerde bulunmuş, AK Parti’nin Pendik’teki teşkilatının kuruluş aşamalarında yer almış bir isim.
1976 yılında Trabzon Of İlçesi’nde dünyaya gelen Kaya, Rize İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra K.T.Ü O. Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiş. Birçok şikette yöneticilik yaptıktan sonra, kurmuş olduğu firmalar inşaat sektöründe, yapı kimyasalları üretiminde, konut projelerinde, sigorta sektöründe faaliyetler yürütmüş.
Aktif siyasete AK Parti Pendik İlçe Gençlik Kolları’nda kurucu yönetim kurulu üyesi göreviyle başlayan Kaya, Pendik ilçe gençlik kolları yönetiminde iki dönem gençlik kolları başkan yardımcılığı, iki dönem de Pendik ilçe ana kademesinde başkan yardımcılığı (Halkla İlişkiler Birim Başkanlığı, Tanıtım ve Medya Birim Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı) görevlerinde bulunmuş.
Kültür, sanat ve spor alanlarında faaliyet yürüten pek çok derneğin kurucu üyesi olan Kaya, Pendikspor’un da yöneticiliğini yapmış.
Evli ve 1 çocuk babası olan Kaya, İngilizce ve Arapça bilmekte…

Müslim Şahin:

Hâlihazırda AK Parti Pendik İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Müslim Şahin, yeni ilçe başkanı olarak konuşulan isimler arasında bulunuyor. Mevcut yönetimde teşkilatlardan sorumlu olan bir ismin, yeni kurulacak yönetimde ilçe başkanlığına getirilmesi sonucunda neler konuşulur bilinmez ama Müslim Şahin de bu görev için konuşulan isimler arasında.
Aslen Rizeli olan Müslim Şahin 1966 tarihinde Trabzon Of’ta dünyaya gelmiş. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Kamu Yönetimi mezunu olan Şahin, siyasete 1989 yılında Refah Partisi’nde başlamış. Daha sonra AK Parti’nin kurulması aşamasında Pendik ilçe yönetim kurulu üyesi ve Kaynarca mahalle başkanlığı yapmış. 2004 -2014 yılları arasında Pendik Belediye Meclis Üyeliği yaptıktan sonra, 2015 yılında teşkilatlardan sorumlu ilçe başkan yardımcılığı görevine getirilmiş. Şahin hâla bu göreve devam etmekte. Müslim Şahin evli ve 4 çocuk babası…

Ramazan Öztürk:

Dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşları mensupları tarafından yakından tanınan bir isim olan Av. Ramazan Öztürk aslen Kırşehirli…
Öztürk, 1966 yılında Kırşehir’de dünyaya gelmiş. İlkokul eğitimini Kırşehir Akçakent Ömeruşağı Köyü’nde, ortaokul ve lise eğitimini Kayseri Pınarbaşı Pazarören Mimar Sinan Öğretmen Lisesi’nde tamamlamış. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Öztürk, kendisine ait ‘AHİ Hukuk’ isimli avukatlık bürosunda faaliyetlerini yürütmekte…
Özel sektörde 24 yıl hukuk müşaviri olarak görev yapan Öztürk, ÖYDER Kırşehirliler Derneği Kurucu Üyesi ve kurucu başkanlığını yapmış. Hâla Pendik Dernekler Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte olan Av. Ramazan Öztürk, sosyal alanda faaliyet yürüten pek çok derneğin de üyesi…
Kurtköy Spor Kulübü üyesi ve bir dönem yönetim kurulu üyeliğini yapan isim, Pendikspor’un da üyesi konumunda.
Aktif siyasete 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden Sarıyer Belediye Meclis Üyesi adayı olarak başlamış bir isim Av. Ramazan Öztürk.
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Pendik Belediye Meclis Üyeliğine seçilmiş ve Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış.
Av. Ramazan Öztürk Pendik Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda da üye STK’ların oylarını alarak STK Temsilcisi seçilmiş.
Hemen hemen her kültürel etkinlikte bulunmaya gayret gösteren Öztürk, Pendik cadde ve sokaklarında sık sık görebileceğiniz bir isim.
Evli ve 4 çocuk babası olan Av. Ramazan Öztürk, geçmiş dönemde AK Parti’den Pendik Belediye Başkan Adaylığı için konuşulan isimlerin de başında geliyordu.

Süleyman Pergel:

1973 doğumlu olan Süleyman Pergel, İstanbul Bakırköy’de dünyaya geldi. Aslen Trabzon Dernekpazarlı olan Pergel, Pendik Trabzonlular Derneği Kurucu Başkanı olarak görevine devam etmekte…
1989 yılında Küçükçekmece Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği, 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü ve daha sonra Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümlerini bitirmiş. Eğitim hayatı Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ile devam ediyor.
1998 yılında Pendik’te kurduğu mühendislik müşavirlik ve gayrimenkul alanlarında hizmet veren şirkette yöneticilik yapmakta Süleyman Pergel.
YTÜ’deki öğrencilik yıllarında, siyasi çalışmalarda aktif rol almış.
Fazilet Partisi’nde mahalle başkanlığı, ilçe yönetim kurulu ve ilçe başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş. Saadet Partisi’nde ilçe başkan yardımcılığı, SKM başkanlığı görevlerinde bulunmuş Süleyman Pergel.
Has Parti Pendik Kurucu İlçe Başkanlığı yapan Pergel, kongre ile tekrar ilçe başkanı seçilmiş.
AK Parti – Has Parti birleşimiyle AK Parti’ye katılmış.
2014 Yerel seçimlerinde Pendik Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği ve 3 yıl Belediye Başkan Yardımcılığı yapmış.
Süleyman Pergel siyasi geçmişinin yanı sıra spor alanında, sosyal faaliyetlerde ve kültürel çalışmalarda da aktif rol almış.
2012-2015 | Gençsiad – Gebze Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı
2014-2016 | İkev İlim Kültür Eğitim Vakfı Pendik Şube Yönetimi
2015-2018 | Pendikspor Yönetim Kurulu Üyeliği
2017- | Pendik Trabzonlular Derneği Kurucu Başkanı
Piri Reis Harita Gayrimenkul ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Derneği
Pemyad Pendik Ensar Muhacir Yardımlaşma Derneği Üyeliği
Deniz Feneri Derneği İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi
Marsiad Marmara Müteahhitler Derneği İstişare Kurulu Üyesi
TBBD – Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Üyesi
Tekder – Teknik Elemanlar Derneği Üyeliği
Cihannüma Derneği Üyeliği

Süleyman Pergel, evli ve 3 çocuk babası…

Sözün Özü…

Hatırlatmakta fayda görüyorum. Yukarıdaki hiçbir isim bu süreçte adaylığını açıklamış değiller.
Bu yazımda vurgu yapmak istediğim nokta; Pendik’te AK Parti Pendik İlçe Başkanlığı için konuşulan isimleri daha yakından tanımak.

Yukarıdaki isimler ya da bir başkası…
Her kim olacaksa AK Parti Pendik İlçe Başkanı, kucaklamalı ilçe teşkilatını. Nokta atışı isimleri getirmeli göreve.
Güler yüzlü olmalı, tevazu sahibi…
Zira yeni ilçe başkanı, halkın teveccühü ile seçilen iktidar partisinin ‘AK Parti’nin’ ilçe başkanı olduğunu unutmamalı.

Saygılarımla…

Samet Övüç – Pendikli TV