“7 Evliya Kudretinde Padişahtı Yavuz Sultan Selim Han” 

Pendik Belediyesinin düzenlediği “Osmanlı Deyince” sohbet programlarının ilkinde Tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ve Şair Serdar Tuncer, Yavuz Sultan Selim’i anlattı. Prof. Şimşirgil, padişahın 7 evliya kudretinde olduğunu aynı zamanda Farsça şiirler yazdığını söyledi.

 

Bu sezon ilk sohbet programlarını yapan Prof. Dr Ahmet Şimşirgil ve Serdar Tuncer, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde 9. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’i anlattı. Şimşirgil, Yavuz Sultan Selim’in karakterini, Tuncer de padişahın sanatsal yönünü dinleyenlere hikâyelerle aktardı. Oldukça keyifli geçen sohbet programına Pendiklilerin ilgisi büyük oldu. Programa katılanlar sohbet sonunda Padişah Yavuz Sultan Selim’le ilgili sorularını Ahmet Şimşirgil ve Serdar Tuncer’e sorma imkânı buldu.

 

“Yavuz, celalli olduğu kadar mütevazıydı”     

 

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in tüm karakteristik özelliklerini deyim yerindeyse A’dan Z’ye anlatan Prof. Dr Ahmet Şimşirgil, padişahın oldukça celalli biri olduğunu buna karşın bir o kadar da mütevazı yapısının bulunduğunu söyledi. Bununla ilgili bir hikâyeyi de katılımcılarla paylaşan Şimşirgil, padişahın Mısır seferi sırasında girdiği bir mahallede, bölge sakinlerinin “Hangisi padişah?” diye sorduğunu kitaplarda yazdığını belirtti. Yavuz’un oldukça dindar bir kişilik sahibi olduğunu da vurgulayan Prof. Şimşirgil: “Yavuz, 7 evliya kudretinde bir padişahtı.”  bilgisini verdi.

 

Yavuz Sultan Selim’i anlatan Serdar Tuncer ise padişahın aynı zamanda bir şair olduğunu ve Farsça şiirler yazdığını belirterek bir şiirini okudu. Şiiri bitiren Tuncer, konuklardan büyük alkış aldı.