30. Ahilik Haftası Pendik’te Bayram Havasında Kutlandı

Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin Pendik’te düzenlemiş olduğu Ahilik Haftası kutlamalarına İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kars Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Yıldırım, Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar, İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe, Pendik İlçe Emniyet Müdürü Alpaslan Atasoy, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, Pendik İlçe Müftü Yardımcısı Celalettin Taşdelen, Gedik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Şişman, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mahmut Kılıç, Pendik Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtar ve azalar, Oda Başkanları, Kredi Kefalet Kooparatif Başkanları, Sendika Başkanları, Hemşehri Dernekleri Başkan ve yöneticileri, Okul Müdür ve öğretmenleri, Üniversite ve Mesleki Teknik Lise öğrencileri, Pendik Esnafı, İstanbul’da yılın Ahisi seçilen Sait Yazıcı, İstanbul Ahilik Kutlama Komite üyeleri ile yüzlerce vatandaşın katıldığı program Mehteran Eşliğinde Cuma Namazı çıkışı Pendik Çarşı Camii’nden etkinlik alanına “AHİ YÜRÜYÜŞÜ” yapıldı.Saygı duruşu, Şehitlerimiz için Fatiha, İstiklal Marşı ile başlayan program AHİLİK BAYRAMI havasında kutlandı.

Başbakan YILDIRIM’dan Kutlama Mesajı;

Başbakan Binalı Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı yoğun programlarından dolayı teşrif edemediklerini bildirerek, programa emeği geçen herkese teşekkür ederek 30.Ahilik Haftamızı kutladılar.

Vali ŞAHİN;“Örste Demir Dövdü”

AHİSİAD’ın kutlamalarda Ahilik Haftası’nın simgesi haline getirdiği “Örste Demir Dövme” Vali Şahin, AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam ve Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal tarafından yapıldı.

Başkan ÇAM; “Anadolu’da Sanayi Devriminin Adıdır, AHİLİK”

Açılış konuşmasını Ahisad Başkanı İbrahim Çam yaptı.Çam konuşmasında; “İnsanlığın bilinen tarihinde demiri ilk işleyen millet olan Türklerin ticaretlerine şiar edindikleri edebin, İlamla müşerref olduktan sonraki Kur’ani ticaretin adıdır, Ahilik. Metal işlemeciliği,hayvancılık,dokumacalık ve benzeri dallarda iş insanlığına başlayan milletimizin 12 yy.’da Ahi Evran namında Nasuriddin Mahmud adında Anadolu’da bir yiğit zanaatkarın 32 meslek dalını teşkilatlandırıp Anadolu’da sanayi devrimini gerçekleştirmesinin adıdır, Ahilik.Yine bu yiğit ve Ahilerin günümüze tamda yakın zamana ve bu anlara ışık olacak şekilde; içteki hainlere rağmen Moğul zulmü ve yağması olduğunda bir yandan üretip ekonomiye can verirken diğer yandan gerektiğinde de Milleti ve Devleti için silah kuşanıp şehit olup can vermelerinin adıdır, Ahilik”

Başkan Çam; “Ahilik sisteminin ve ruhunun bugünlere taşınmasında emeği geçenlere minnettarız.Her ne kadar sadece esnaflarımız çerçevesinde vedahi bir hafta hatırlansa bile bu sahip çıkmaya büyük bir nimet sayıyoruz, sahip çıkanlar ve devletimiz var olsun.Ayrıca Devletimizin yılda bir günü AHİLİK BAYRAMI adı altında MİLLİ BAYRAM ilan etmesi ve Devlet kurumlarında ki tüm terfilerin şeddi şerif kuşanma benzeri bu günde yapılmasının farkındalık oluşturup, meselenin sadece kültürel bir olgudan çıkarılmasında ilk ve önemli bir aşama olacağı inancındayım” dedi.

Vali ŞAHİN; “Ahilik, İki İmparatorluğun Güçlü ve Uzun Süreli Olduğunu Gösteren Teşkilattır”

İstanbul Ahilik Haftası kutlama heyeti adına konuşma yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin; İstanbul’un dünyanın en güzel şehri olduğunu belirtirken Pendik semtinin ise kendi mahallesi oldugunu ve burada evinde gibi hissettiğini söyledi.

Vali Şahin “Ahilik bizim tarihimizin ne kadar sağlam olduğunu, ne kadar güzel müessesler kurulduğunu ve bir yüksek bir medeniyete, yüksek bir ahlaka, yüksek bir anlayışa sahip bir millettik. Bugün de o genlerimiz tevarüs ederek bugüne gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA’YA YENİ BİR NEFES OLABİLİRİZ”

“12. yüzyılda Ahi Evran ve isimsiz kahramanlarımızın o gün yaptığını çok daha iyi şekilde yapabiliriz, yenilerini üretebiliriz. Yeter ki isteyelim ve kendimize güvenelim.Bugün biz yeni bir medeniyet inşaası ve dünyaya yeni bir medeniyet teklifi noktasında yeni şeyler yapabiliriz.” ifadelerini kullanan Vali Şahin,”Gerçekten dünya gittikçe acımasızlaşıyor ve rekabet gittikçe acımasız hale geliyor. Tam da bu dönemde biz dünyaya bir nefes verebiliriz. Bu güç, bu bilgi birikim bizde var. Dolayısıyla ben bu tür faaliyetleri, bu tür sivil toplum kuruluşlarını çok önemsiyorum ve hep yanlarında olmaya çalışıyorum” şeklinde konuştu.Konuşmanın sonunda Ahisiad Başkanı İbrahim Çam, Vali Şahin’e El Yapımı Özel Vazo hediye etti.

Prof.Dr. Turgut TOK; “Türk Kültür Tarihinde AHİLİK” Konuşma Yaptı
Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı,Çağdaş Türk lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr Turgut TOK; “Türk Kültür Tarihinde AHİLİK” adlı konuşmalarını yaptılar.

Prof.Dr. Ahmet KAL’A; “İş Dünyasına göre AHİLİK” Konuşma Yaptı
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ahmet KAL’A; “İş Dünyasına göre AHİLİK” adlı konuşmalarını yaptılar.

Baba Ustalığa Yükselen Oğluna ŞED KUŞATTI, Ahilik Beratı verildi
40 yıldır alüminyum talaşlı imalat mesleğinde ustalık yapan Eyyup Piroğlu, kalfalıktan ustalığa terfi eden oğlı Kemal Piroğlu’na şahitler huzurunda ŞED Kuşattı; Ahilik Beratı verildi.Ayrıca 25 yıllık halı dokuma ustasına, 57 yıllık kaynak ustasına, 55 yıllık berber ustasına,17 yıllık öğremenlik ve yöneticilik yapan örnek Okul Müdürüne, 40 yıllık gıda imalatçısına, Savunma Sanayi, Havacılık ve Uzay Teknolojilerinde ülkemiz adına milli üretim yapan firmaya, 30 yıllık ahşap işleme ustasına, 25 yıllık şöforluk yapan esnafa “AHİLİK BERATI” verilerek onurlandırıldı.
Ahi Berberinden Asırlık Malzemeleriyle Sembolik “AHİ TIRAŞI”
Dünya Guinnes Rekortmeni ve Saç tasarım şampıyonu Ercan Buyruk asırlık tıraş malzemeleriyle sembolik tıraş yaptı.Çırağına öğütler verdi ”Ey oğul bilesin ki!… bizim mesleğimiz kıldan ince, kılıçtan keskindir, Pirimiz Selman-i Pak Hazretlerinden, Ahi Evran-ı Veli’nin yolunda mesleğimizi icra ediyoruz.Ey oğul !… Bu koltuklara Fatih Sultan Mehmet Hanlarında oturacağını unutmayasın, ona göre bu koltuğa oturan herkese itaatli olasın” dedi.
Vatandaşa Ahi Pilavı İkram edildi
Ahi Pilav ve ikramlarının yapıldığı programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Müftü Yardımcısı “Ahi Duası” yaptı, Başkan Çam, Katılımcılara Plaket Takdim Etti
Pendik Müftü Yardımcısı Celalettin Taşdelen,”AHİ DUASI” yaptı Günün anısına programa katkı ve katılım sağlayan kişi, kurum ve kuruluşlara Ahisiad Başkanı İbrahim çam tarafından plaket takdim edildi.