Köşe Yazısı | Yaşayan “Transformers”larız! – Taha Yasin Yetkin

Hayat akıp gidiyor. Peki biz ne durumdayız? İyi bir eğitim, iyi bir iş, makam mevki derken yıpranıyoruz azizim. Kendimizi kaybediyoruz ve kaçan güzellikleri görmüyoruz. Elimizde olanla yetinmek nedir bilmeyip her şeyin en iyisini istiyoruz. Telefonun, arabanın en son çıkanını, evin en genişini, en ferahını, dostlukların en sosyal, en gözde olanını, belki biraz toparlanıp düzelmemize yardım edecek bize güzel şeyler katacak kitapların bile kapağı güzel olanını tercih ediyoruz.

Telefonun en akıllısının içinde kayboluyoruz, arabanın en son modelinin içinde güzel havayı solumayı unutup egzoz dumanını soluyoruz, evin en genişinde birbirimize sarılmayı bırakın iki kelam etmeyi es geçiyor aile sıcaklığını yaşayamıyoruz. Dostlukların sosyalliğinde, ait olduğu kavramın içini boşaltıyor, arkadaş kelimesinin ne manaya geldiğini unutuyoruz. Kısacası ruhumuzu kirletiyoruz bayım. İçimiz kirlenmiş  bizim, kötü söz söylemeye, düşmanlık edip iş çevirmeye bayılıyoruz. Bir araya geldiğimizde konuşulacak tek şeyin başka insanların yaşamları olduğu dayatılmış bize. Yaşamın bunca güzelliğini unutmuş zaman içinde yıllarca en iyisi üretilmeye, insana en çok benzeyeni yapılmaya çalışılan robotlara dönüşmüşüz. Yaşayan “Transformers”larız. Tabii içimizde “Autobot”lar da mevcut ama ne kadar güçlü bu yanımız bilinmez.

Öyle bir hale gelmişiz ki, bu sistem bizi öyle bir hale getirmiş ki hayattan zevk almanın ne olduğunu unutmuşuz. Bir silkinip -denizci tabiriyle- “vira bismillah” demeye, üzerimizdeki ölü toprağını atmak istesek bu senin harcın mı der gibi indiriveriyor sistem balyozunu üzerimize. Peki nasıl olacak bu, ne yapacağız da kıracağız bu balyozu? Safları sıklaştıracağız azizim. Dönüşüme, değişime önce kendimizden başlayıp şikarımızı insanlığa çevireceğiz. İnsanı değiştirirsek dünya değişir. Unutmadan:

“Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar.”(1)

            
(1) Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN

image

Yazar: Taha Yasin Yetkin